Czym zastąpić chleb, czyli jak wyeliminować pieczywo z diety

Czym zastąpić chleb? Jak wykluczyć z diety pieczywo?

Powodów do tego, żeby wyeliminować z diety pieczywo może być wiele. Nietolerancja glutenu, chęć zmniejszenia ilości spożywanych węglowodanów, przejście na dietę ketogeniczną, insulinooporność – to tylko niektóre z nich. Bez względu na powód, wyeliminowanie z diety pieczywa zazwyczaj nie jest łatwe. Jeśli więc zastanawiasz się, czym zastąpić chleb, to w tym tekście znajdziesz kilka propozycji, które będziesz mógł wykorzystać.

Jeżeli nie wyobrażasz sobie życia bez pieczywa, a do tej pory jadłeś głównie biały chleb, to możesz zacząć od zastąpienia go zdrowszymi zamiennikami, wykonanymi np. z mąki gryczanej. Natomiast odchodząc od jedzenia chleba, warto sięgać po wszelkiego rodzaju płatki, np. owsiane, ryżowe, jęczmienne lub orkiszowe. Eliminując z diety pieczywo, warto sięgnąć po różnego rodzaju sałatki. Boisz się, że bez węglowodanów w postaci pieczywa nie będziesz w stanie zaspokoić głodu? Zadbaj o to, żeby były one odpowiednio zbilansowane. Dodatek nasion, oliwy lub awokado sprawi, że posiłek będzie zawierał odpowiednią ilość tłuszczów, które zapewnią ci energię i zaspokoją głód.

Dieta bez chleba – co na niej jeść?

Kanapki są jednym z najszybszych i najprostszych posiłków pozwalających na zaspokojenie głodu. Można je zrobić z dowolnymi dodatkami, dopasowując je do swoich upodobań kulinarnych. Jeśli zastanawiasz się, czym zastąpić chleb to spieszymy z pomocą! Alternatywą dla chleba może być papier ryżowy, sałata oraz inne warzywa liściaste, nori, podpłomyki z ciecierzycy lub innych warzyw, takich jak np. bataty. Najlepszym sposobem na odchodzenie od jedzenia pieczywa, jest przygotowywanie sobie posiłków zajmujących dużą powierzchnię talerza. Można np. usmażyć jajko sadzone, podać je z frankfurterkami i ulubionymi warzywami. Doskonale sprawdzą się również owoce, serek wiejski lub ser biały z dodatkiem wybranych bakalii.

Jajecznica z dodatkową porcją warzyw (najlepiej podaną obok), omlety, sałatki, pudding chia, chlebek bananowy – to kolejne propozycje, które warto wykorzystać. Warto próbować nowych połączeń smakowych i uświadomić sobie, że śniadanie lub kolacja nie muszą składać się z kanapek. Szakszuka, naleśniki, musy i zupy kremy, grillowane warzywa, mięso, ryby – to wszystko można wykorzystać jako posiłek na początek lub koniec dnia. Ważne, żeby odchodząc od jedzenia pieczywa zapewnić sobie odpowiednią ilość węglowodanów w diecie, chyba, że chcemy przejść na dietę ketogeniczną, w której węglowodany zastępuje się tłuszczami.