Barwa światła to kluczowy aspekt oświetlenia wnętrza. Wpływa ona bowiem zarówno na wygląd, atmosferę jak i funkcjonalność pomieszczenia. Właśnie dlatego poza estetyką i rozmieszczeniem danego oświetlenia, warto zdefiniować rolę, jaką ma pełnić.
Dlaczego barwa światła ma tak duże znaczenie i jak dobrać odpowiednią barwę do swoich potrzeb tak, by funkcjonowanie w przestrzeni było jeszcze prostsze. Dowiedz się, co mają na ten temat do powiedzenia specjaliści od Studio Światła i świadomie zadbaj o swoje oświetlenie.
Wpływ barwy światła na nastrój i atmosferę
Oświetlenie o właściwie dobranej barwie zwiększa poczucie komfortu i poprawia samopoczucie. Warto więc zainwestować w zastosowanie różnorodnej barwy oświetlenia, które rozszerzy funkcjonalność danego pomieszczenia. Dzięki temu dana przestrzeń może być zarówno miejscem relaksu, jak i pracy – taki zabieg idealnie sprawdza się w pokojach dziennych, dziecięcych, czy sypialni.
Właśnie dlatego, podczas zakupu żarówki tradycyjnej, żarówki LED czy świetlówki, tak istotne jest zwrócenie uwagi na jej parametry oznaczające docelową barwę, która może nas aktywizować lub uspokajać. Sprawdź, co sklep z oświetleniem Studio Światła przygotował dla Ciebie w tej kategorii.
Barwa ciepła – przytulność i relaks
Ciepłe barwy światła, wyróżniają się żółtymi i pomarańczowymi tonami. Z łatwością nadają wnętrzu ciepłego, zacisznego i przytulnego charakteru. Są idealne do wnętrz, w których spędzamy czas głównie wieczorami, gdzie odpoczywamy po ciężkim dniu. Żarówki z ciepłą barwą światła mają temperaturę barwową w przedziale ok. 2700K do 3300K.
Barwa zimna – koncentracja i energia
Zimne barwy światła wpadają w białe i niebieskie tony. Chłodne i wyraziste, kojarzą się z energią, czystością i koncentracją. Są doskonałe do wnętrz przeznaczonych do pracy, nauki czy wykonywania zadań wymagających skupienia, tj. biuro czy gabinet. Żarówki z zimną barwą światła znajdują się w przedziale ok. 5000K do 6500K.
Wpływ barwy światła na estetykę wnętrza
Poza wpływem na nasze samopoczucie oświetlenie i jego barwa wpływa na postrzeganie wystroju wnętrza. Może m.in. zaburzyć widzenie barw elementów znajdujących się w pomieszczeniu, zmieniając tym samym styl i charakter wnętrza. Dowiedz się, jak barwa światła może wpłynąć na odbieranie przestrzeni.
Kolory pomieszczenia – jak utrzymać wystrój pomieszczenia w zamierzonej stylistyce?
Barwa światła ma wpływ na odbiór kolorów ścian, mebli oraz dodatków. Ciepłe barwy światła mogą sprawić, że kolory będą wydawać się bardziej nasycone, jednak wpadające w odcienie żółci. Zimne barwy natomiast mogą nadać wnętrzu świeżości, optycznie zwiększając przestrzeń. Dla uzyskania neutralnego efektu możesz zdecydować się na żarówki, świetlówki bądź żarówki LED znajdujące się w przedziale 3300K do 5000K.
Estetyka oświetlenia – styl oprawy adekwatny do barwy oświetlenia
Wybór odpowiedniej barwy światła wpływa także na estetykę samego oświetlenia. Ciepłe barwy światła sprawdzają się w klasycznych żyrandolach czy kinkietach sypialnianych, a w szczególności w ozdobnych lampach podłogowych. Zimne barwy światła są najczęściej komponowane z nowoczesnymi lampami sufitowymi, ozdobnymi lampami LED czy oświetleniu biurkowym.
Dobranie barwy światła do stylu oświetlenia pomoże w stworzeniu harmonijnej aranżacji. W niektórych sklepach istnieje również możliwość przetestowania żarówki przed zakupem, co pozwala na bezpośrednie zobaczenie barwy światła.