Endometrioza – objawy i leczenie

Endometrioza to choroba ginekologiczna, która dotyka coraz większą liczbę kobiet, z czego 6-15% w okresie rozrodczym. Jej przyczyny nie są znane, ale podejrzewa się, że zależy ona od indywidualnych czynników hormonalnych, genetycznych, immunologicznych i środowiskowych. Jakie są objawy endometriozy i jak ją leczyć?

Endometrioza – co to za choroba?

Endometrioza to choroba, w wyniku której tkanka endometrialna macicy lokalizuje się w obrębie innych narządów. Nastepstwem jest stan zapalny, który prowadzi do blizn oraz zrostów, a także wywołuje silny ból.

Wyróżnia się 3 typy endometriozy: otrzewną, jajnikową i głęboko naciekającą. Zmiany chorobowe mogą być umiejscowione w jajnikach, przegrodzie odbytniczo-pochwowej, przeponie, jelicie grubym, otrzewnej, opłucnej i osierdziu, pęcherzu moczowym, płucach oraz pępku i bliźnie po operacjach brzusznych, np. po cesarskim cięciu.

Choroba może prowadzić do niepłodności, ponieważ stan zapalny obniża jakość komórek jajowych, a plemniki mają o wiele mniejszą zdolność do zapłodnienia. Dlatego kobiety, które przez dłuższy czas mają problem z zajściem w ciąże, powinny wykonać diagnostykę pod kątem endometriozy.

Endometrioza – objawy

Endometrioza jest trudna w rozpoznaniu z uwagi na jej niejednoznaczne objawy. Zdarza się, że kobiety, które mdleją z bólu w czasie miesiączki są zdrowe, a kobiety które nigdy na ból nie narzekały mają zaawansowaną postać choroby. Z tego też powodu endometrioza diagnozowana jest przypadkowo, np. w trakcie leczenia operacyjnego innych schorzeń. Dlatego warto wnikliwie obserwować swój organizm i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów udać się do specjalisty. Pozwoli to na szybkie postawienie trafnej diagnozy.

Objawy związane z endometriozą są następujące:

  • silne dolegliwości bólowe – zarówno w okolicach jamy brzusznej, jak i kręgosłupa;
  • bolesne i obfite miesiączki;
  • problemy z zaparciami, (np. na przemiennie z biegunką);
  • kłopoty z oddawaniem moczu
  • krwioplucia lub duszności (w skrajnych przypadkach);
  • czasem pojawia się krwawienie z odbytu i dróg moczowych;
  • dyskomfort w trakcie współżycia;
  • obecność zmian np. torbieli w obrębie układu rozrodczego.

Endometrioza – leczenie

Endometrioza jest nieuleczalna, można jedynie łagodzić jej bolesne objawy. W wielu przypadkach ogniska zapalne należy usunąć chirurgicznie.

Na początek stosuje się farmakoterapię, a dokładnie dwuskładnikowe środki antykoncepcyjne, które hamują działanie jajników. Zalecane są również leki blokujące syntezę estrogenów.

Przy endometriozie warto również zadbać o odpowiednią dietę. Zalecane są produkty bogate w kwasy omega-3 oraz suplementacja witaminami.

Chorobę można wykryć m.in. metodą laparoskopii czy wykonania rezonansu magnetycznego. Lekarze często zlecają również badania USG. Jednak w praktyce nawet podstawowe badanie ginekologiczne pozwala na wykrycie tego problemu.