Garnitur czy smoking? Co wybrać, aby czuć się modnie

Strój oficjalny w przypadku mężczyzn oznacza koszulę oraz garnitur lub smoking. Różnica między nimi jest z pozoru niewielka. Oba ubiory są eleganckie, przeznaczone na formalne wyjścia, noszone na okazje służbowe, przyjęcia czy gale. W praktyce jednak diabeł tkwi w szczegółach. Garnitur i smoking mają nieco inny charakter, bywają okoliczności, w których jeden z nich będzie bardziej odpowiedni, bo drugi może wydawać się przesadzony albo, wręcz przeciwnie – zbyt mało elegancki. Garnitur czy smoking – co na jaką okazję, by czuć się komfortowo i dobrze się prezentować?

Garnitur a smoking – czym się od siebie różnią? 

Najczęściej wybieraną opcją męskiego stroju oficjalnego jest garnitur. Ten składa się z jedno- lub dwurzędowej marynarki oraz spodni. Bywa że w komplecie sprzedawana jest także kamizelka. Męskie garnitury szyte są z wełny, bawełny lub lnu, a także z tkanin syntetycznych. Do garnituru zakładana jest elegancka koszula oraz krawat lub mucha. Dbając o detale, warto pomyśleć również o pasku, spinkach do mankietów czy poszetce. Ze względu na bogactwo krojów, kolorów i wzorów, współczesny garnitur daje ogromne możliwości. Nadaje się na różne formalne i półformalne okazje. Im bardziej oficjalne okoliczności, tym lepiej stawiać jednak na klasyczne, stonowane barwy, jak czerń, granat, szarości i beże.

Co odróżnia smoking od garnituru? Przede wszystkim rozcięta z tyłu marynarka oraz szalowe lub ostre klapy. Różni się także materiał. Smokingi produkowane z połyskujących, satynowych tkanin, które mają dodawać całości szyku i elegancji. Do jednorzędowej marynarki smokingowej często zakładany jest specjalny pas, którego zadaniem jest wysmuklenie sylwetki. Wśród smokingów króluje kolor czarny lub zestaw czarne spodnie oraz biała marynarka.

Co wybrać: garnitur czy smoking?

Znając specyfikę i garnituru, i smokingu, łatwo wywnioskować, że ten pierwszy jest bardziej uniwersalny. Będzie dobrze prezentował się w różnych okolicznościach. Można założy go i na przyjęcie, i do pracy, na konferencję czy na egzamin. Wybór w sklepach jest tak duży, że bez problemu da się skomponować i stylowy garnitur na wesele, i taki bardziej casualowy. W wersji bawełnianej czy lnianej, w zestawieniu z t-shirtem, garnitur może służyć także na co dzień. Będzie prezentował się modnie i oryginalnie. Smoking natomiast to strój typowo oficjalny, bardzo elegancki, zakładany na wyjątkowe okazje. Podkreśla wagę wydarzenia, jego wyjątkowość i oficjalny charakter. Będzie odpowiedni na wielkie gale, do teatru czy opery, na wesele, ale też np. na studniówkę – pod warunkiem, że partnerka założy równie oficjalną suknię wieczorową.

Co wybrać na ślub? To okazja, która daje szereg możliwości. W przypadku pana młodego odpowiedni będzie i smoking, i elegancki garnitur. Smoking będzie świetnym wyborem na wieczór czy uroczystość odbywającą się w okresie jesienno-zimowym. Latem lepiej sprawdzi się lżejszy, może nawet utrzymany w jaśniejszej kolorystyce garnitur na wesele. Co w przypadku gości? Będąc zaproszonym na wesele, nie należy zakładać smokingu – zwłaszcza, jeśli nie ma go na sobie pan młody. To on powinien być w tym dniu w centrum uwagi, więc goście nie powinni prezentować się bardziej elegancko czy oficjalnie niż nowożeńcy.