Jak bezpiecznie i szybko ubrać niemowlaka? Porady krok po kroku dla początkujących rodziców

Jak ubrać niemowlaka tak by nie zrobić mu krzywdy? To pytanie zadaje sobie zapewne wielu świeżo upieczonych rodziców. Należy kierować się zasadą przede wszystkim czułość i delikatny dotyk i wszystko pójdzie sprawnie i bez problemów.

Ubieranie dziecka w pierwszych dniach jego życia to zapewne wyzwanie dla każdych rodziców. Zakładanie śpioszków, body, czy kaftanika dla noworodka może początkowo powodować trudności, ale z czasem będziecie to robić z zamkniętymi oczyma. Ciało dziecka jest bardzo delikatne, ale nie jest z porcelany. Trzeba przede wszystkim uważać na rączki, nóżki oraz główkę niemowlaka.  Poniżej przedstawiamy listę porad, które mogą się okazać pomocne podczas ubierania malucha:

1.    W przypadku zakładania ubranek przez główkę niemowlaka, zwiń np. bluzeczkę w dłoniach od dołu do dekoltu. Zrolowaną bluzeczkę załóż delikatnie przez główkę dziecka, następnie zdecydowanym ruchem pociągnij bluzeczkę do dołu.

2.    W przypadku zakładania ubranek z rękawkami stosują taką metodę jaką stosujesz podczas zakładania swoich rajstop. Zroluj rękawek od jego końca i włóż palce w otwór. Następnie przez otwór przełóż dłoń dziecka i naciągnij rękawek na całą rękę.

3.    W przypadku zakładania spodni, legginsów czy półśpioszków postępuj podobnie jak w przypadku rękawków.

4.    Podczas zakładania dodatkowej warstwy ubrań np. sweterka na bluzeczkę, podczas przekładania ręki dodatkowo złap za materiał bluzki, co zapobiega zwijaniu się materiału.

5.    W pierwszych miesiącach najlepszym wyborem pod kątem trudności zakładania będą ubranka zapinane na napy np. śpiochy, pajacyk. Podczas zakładania śpioszków, przygotuj na przewijaku rozpięte śpioszki, połóż na nich dziecko. Do rękawków i nogawek włóż rączki i nóżki zgodnie z metodą opisaną wyżej, a następnie zapnij wszystkie napy.

6.    Podczas zakładania skarpetek czy rajstopek również zastosuj metodę rolowania.

7.    Zakładanie czapeczki tutaj należy zachować szczególną ostrożność ponieważ główka niemowlaka jest niezwykle delikatna. Załóż czapeczkę rozpoczynając od tyłu głowy a następnie przeciągnij ją na przód.

8.    Zakładając bezrękawnik dla chłopca delikatnie wsuwaj ubranie przez głowę dziecka, unikając naciągania materiału. Następnie delikatnie wsuń ręce maluszka przez odpowiednie otwory, zapewniając mu wygodę i swobodę ruchów.

Jak ubierać noworodka – sprawdzone techniki

Podczas ubierania maluszka postarajcie się być spokojni, czuli oraz delikatni. Zakładanie body niemowlęcego czy śpioszków na początku wymaga trochę trudu, ale z czasem nabierzecie pewności siebie i nic nie będzie sprawiało problemów.

W mieszkaniu warto zorganizować miejsce w którym będzie można komfortowo przebierać malucha. Szeroki przewijak z pewnością się przyda z uwagi na bezpieczeństwo dziecka, ale także na kręgosłup. Przed rozpoczęciem przewijania należy przygotować wszystkie niezbędne akcesoria: ubranka, pieluszkę, kosmetyki. I najważniejsze pamiętajcie by nigdy pod żadnym pozorem nie zostawiać dziecka samego na przewijaku.

Jak krok po kroku ubrać noworodka?

1.    Przygotuj ubranka w które zamierzasz ubrać swoje dziecko, upewnij się że są czyste i wyprasowane oraz odpowiednio dobrane do panującej temperatury otoczenia.

2.    Połóż dziecko na przewijaku czy innej płaskiej powierzchni. Pamiętaj by nigdy, pod żadnym pozorem nie zostawiać niemowlęcia samego na przewijaku.

3.    Załóż dziecku pieluszkę.

4.    Załóż dziecku body a następnie półśpioszki lub śpioszki.

5.    Jeśli jest zimno załóż dziecku jeszcze jedną warstwę ubrań.

6.    Załóż dziecku skarpetki jeśli wychodzicie na zewnątrz pamiętaj o czapce.