Jak urządzić jadalnię? Podpowiadamy

Współczesna jadalnia występuje w naszych mieszkaniach zarówno jako osobne pomieszczenie, jak i przestrzeń wydzielona z kuchni lub z salonu. Bez względu na jej metraż, przy aranżacji powinniśmy skupić się nad tym, aby była jak najbardziej praktyczna oraz równocześnie reprezentacyjna. W artykule przede wszystkim skupimy się na kwestii wyboru mebli do jadalni – a zwłaszcza stołu.

Stół do jadalni – jaki wybrać?

Stół stanowi bazę oraz serce każdej jadalni. Przy jego wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na takie kluczowe aspekty, jak: jego rozmiar, kształt, surowiec, z którego został wykonany.

Blat stołu: drewniany, szklany, laminowany

Na początku skupimy się na doborze odpowiedniego surowca. Między innymi możemy wybierać pomiędzy: stołem w całości wykonanym z naturalnego drewna, stołem z blatem laminowanym, stołem z blatem szklanym.

Naturalne drewno to wytrzymały, estetyczny i oryginalny kompozyt. Odpowiednio impregnowany oraz pielęgnowany drewniany mebel będzie służyć nam przez wiele lat. Dzięki właściwościom antystatycznym nie będzie przyciągać kurzu, a jedyny w swoim rodzaju rysunek słojów oraz występujące przebarwienia sprawią, że stół wyróżni się na tle mebli z produkcji masowej. Warto jednak wiedzieć, że stoły z całości wykonane z drewna lub z drewna i np. metalu (metalowe nogi stołów cieszą się współcześnie dużą popularnością) są droższe niż te wykonane ze sklejki. Weźmy pod uwagę fakt, że w parze z wysoką ceną idzie również wysoka jakość. Stoły do jadalni oraz inne meble wykonane z litego drewna oferuje polski producent – The Beds.

Zanim przejdziemy do blatów szklanych i laminowanych, warto, abyśmy pokrótce opisali, w jaki sposób prawidłowo pielęgnować blat drewniany. Wiele zależy od tego, czy drewno jest lakierowane, czy olejowane. Blat lakierowany należy regularnie przecierać za pomocą suchej i miękkiej ściereczki z mikrofibry, natomiast blat olejowany czyścimy w taki sam sposób, pamiętając o tym, aby co jakiś czas poddawać drewno ponownemu olejowaniu. Co ważne, wszelkiego rodzaju uszkodzenia i rysy na powierzchni tego surowca możemy usunąć samodzielnie za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego, a następnie zabezpieczając drewno specjalistycznym olejem lub lakierem.

Stół laminowany gości w wielu polskich domach – zwłaszcza ze względu na niską cenę. Mimo że na tak zwany pierwszy rzut oka laminat przypomina naturalne, lite drewno, to nie cechuje się tak wysoką wytrzymałością oraz właściwościami antystatycznymi. Blat laminowany dodatkowo puchnie pod wpływem wody, natomiast w przypadku zarysowań i uszkodzeń, nie istnieje możliwość poddania go renowacji.

Stół ze szklanym blatem to rozwiązanie, które sprawdzi się zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach oraz przy małym metraży – szkło optycznie powiększy przestrzeń naszej jadalni. Chociaż stół ze szklanym blatem prezentuje się elegancko i nieszablonowo, to bywa niepraktyczny. Na szkle wyraźnie widać każdego rodzaju zabrudzenia, rysy oraz odciski palców.

Jaki kształt blatu?

W sklepach meblowych stacjonarnych i internetowych znajdziemy stoły z blatem o kształcie: prostokątnym, kwadratowym, okrągłym/owalnym. Przyjmuje się, że zwłaszcza te stoły o okrągłym blacie sprawdzą się w przypadku niewielkiego metrażu, a także u rodzin z małymi dziećmi – rogi stołu prostokątnego często są zaklejane ze względów bezpieczeństwa.

Współcześnie dużą popularnością cieszą się na przykład stoły rozkładane, których długość blatu dostosowujemy do liczby zasiadających przy nim gości. Co ciekawe, nowoczesne stoły do jadalni nie tworzą już nieestetycznej przerwy między blatami, którą należy przykryć za pomocą obrusów. Stanowią bowiem jednolitą całość, będąc jednocześnie praktyczne, jak i atrakcyjne.

Rozmiar stołu

Kolejną ważną kwestią jest dobór odpowiedniego rozmiaru stołu. Pod uwagę musimy wziąć: metraż jadalni, całokształt jej wyposażenia, liczbę osób, która na co dzień będzie korzystać ze stołu, liczbę osób, która będzie korzystać ze stołu okazjonalnie (na przykład podczas świąt czy imprez rodzinnych).

Stół nie powinien ograniczać nam swobodnego przemieszczania się, a także blokować użyteczności innych mebli, np. otwierania szafek. Optymalna odległość między stołem a ścianą (lub między stołem a meblami) wynosi jeden metr. Natomiast przyjmuje się, że jedna osoba potrzebuje około 60 centymetrów długości stołu.

Jakie meble do jadalni?

Omówiliśmy już wybór najważniejszego z mebli, czyli stołu. Równie ważny jest dobór krzeseł, które będą z nim współgrać, a dodatkowo będą wygodne. Do przestrzeni jadalni szczególnie polecane są krzesła z miękkim, tapicerowanym siedziskiem oraz z tapicerowanymi obiciami. Zwróćmy jednak uwagę na to, aby materiał był odporny na plamy. W zależności od zamysłu aranżacyjnego krzesła mogą występować na drewnianych nogach lub na nowoczesnych nogach metalowych.

Uwaga: W przypadku rodzin z małymi dziećmi nie poleca się krzeseł tapicerowanych ze względu na to, że trudniej jest je wyczyścić.

Jakie inne meble mogą znaleźć się w jadalni? Wszystko zależy od wyposażenia mieszkania, a także tego, czy to pomieszczenie połączone jest wraz z kuchnią lub z salonem. W pobliżu stołu mogą stanąć na przykład: kredens, witryna, komoda. Są to meble zarówno eleganckie, jak i praktyczne – dodatkowy, wolny blat sprawdzi się zwłaszcza podczas rodzinnych imprez czy spotkań z przyjaciółmi. W zamykanej przestrzeni tych elementów aranżacyjnych możemy ukryć wszelkiego rodzaju przybory kuchenne czy zastawę stołową. W przypadku kredensów i witryn wiele modeli dysponuje przeszklonymi drzwiami. Dzięki temu na półkach możemy wyeksponować między innymi naszą kolekcję porcelany, kolekcję kubków, alkohole, herbaty i kawy z całego świata, a także rodzinne pamiątki – bez obawy, że na przedmiotach osiądzie kurz.

Jakie dodatki do jadalni?

Nie istnieje jedna, uniwersalna zasada doboru dodatków do jadalni. Przede wszystkim nie powinny one zabierać pomieszczeniu jego praktyczności. Na stole możemy ustawić zarówno ozdobny wazon z kwiatami lub doniczkę, jak i naczynia wykonane z ceramiki. Jeżeli nasza jadalnia jest niewielka, to optycznie powiększymy ją za pomocą luster powieszonych na ścianie oraz za pomocą odpowiedniego oświetlenia – wybierajmy zwłaszcza jasne żarówki.