Jak wybrać pierścionek zaręczynowy? Czy pierścionek zaręczynowy powinien być z diamentem? Jaką próbę złota wybrać? Jeśli szukasz biżuterii na oświadczyny, w tym artykule znajdziesz garść informacji, dzięki którym wybierzesz idealny pierścionek zaręczynowy.
To szczególny rodzaj biżuterii. Symbolizuje miłość i obietnicę wspólnego życia. Co ciekawe, pierścionki zaręczynowe wcale nie są nowością. Już starożytni Egipcjanie wręczali sobie niewielkie pierścienie na znak zawartego kontaktu małżeńskiego. Obecnie pierścionki zaręczynowe to biżuteria wykonywana ze szczególną uwagą i troską o najdrobniejsze detale. Oto kilka wskazówek, dzięki którym znajdziesz ten idealny.
Jak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego?
Zanim przejdziemy do sprawdzania rozmiaru pierścionka zaręczynowego, musimy ustalić kilka spraw. Czy wiesz, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? I na którą rękę powinien trafić? Przekonajmy się.
- Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?
Obwody palców u dłoni różnią się między sobą. Tradycyjnie pierścionek zaręczynowy nosi się na palcu serdecznym. To drugi palec licząc od najmniejszego palca. Co ciekawe zwyczaj ten wziął się z dawnych przesądów – lata temu wierzono, że z palca serdecznego wiedzie żyła, która prowadzi krew prosto do serca. Noszenie pierścionka zaręczynowego właśnie na palcu serdecznym miało przynosić pomyślność i zwiastować trwałość uczuć.
- Pierścionek zaręczynowy – która ręka?
Pierścionek zaręczynowy zgodnie z utartą tradycją nosi się, podobnie jak obrączkę, na prawej ręce. Co ciekawe, po ślubie często pojawia się zagwozdka, jak nosić obrączkę i pierścionek razem. W tym przypadku nie ma jednej reguły – biżuterię można nosić razem na jednym palcu, lub przełożyć pierścionek zaręczynowy na serdeczny palec lewej ręki.
- Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?
Teraz przejdźmy do odpowiedzi na zasadnicze pytanie z tego paragrafu. Jak zmierzyć rozmiar pierścionka zaręczynowego? Jest na to kilka sposobów. Aby uniknąć wpadki, najlepiej zdaj się na pomiar biżuterii, którą nosi na palcu twoja wybranka. Co ważne, pomiar średnicy należy wykonać wewnątrz pierścionka.
Sięgnij zatem do swojej skrzynki narzędziowej i zdaj się na suwmiarkę. Górne szczęki narzędzia służą do wykonywania pomiarów wewnętrznych, więc to właśnie za ich pomocą poznasz średnicę wewnętrzną pierścionka. Teraz wystarczy porównać ją z tabelą rozmiarów i wybrać odpowiedni.
Alternatywnym rozwiązaniem może być wyprawa do lokalnego jubilera. Specjalista umieści pierścionek na ryglu jubilerskim i z niego odczyta rozmiar biżuterii.
Jaki kamień w pierścionku zaręczynowym?
W klasycznym wydaniu pierścionki zaręczynowe to z reguły biżuteria zdobiona kamieniami szlachetnymi. Do najpopularniejszych klejnotów, jakie oprawiane są w biżuterii tego typu należą diamenty, rubiny, szafiry czy szmaragdy. Na który z nich postawić? Poniższe wskazówki pomogą ci przy wyborze odpowiedniego modelu pierścionka.
- Czy pierścionek zaręczynowy powinien być z diamentem?
Dla wielu pierścionek z diamentem to synonim biżuterii zaręczynowej. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Pierwszy pierścionek z diamentem został wręczony jako symbol zaręczyn już w średniowieczu. Jak zatem widzisz, pierścionki z diamentami mają długą tradycję. Co więcej, diamenty to najtwardsze minerały na świecie, dlatego wierzono, że symbolizują one wierność i stałość uczuć.
Niezależnie od tego, jak podchodzisz do kwestii symboliki kamieni, twardość diamentów ma też wymiar praktyczny. Te efektowne klejnoty są bardzo odporne na zarysowania. W związku z tym, diament nie straci z czasem blasku, ani nie pokryje się rysami. To szczególnie ważne, ponieważ pierścionki zaręczynowe nosi się z reguły cały czas.
- Jakie inne kamienie w pierścionku zaręczynowym?
Jeśli cenisz sobie niesztampowe projekty lub wiesz, że twoja wybranka lubi biżuterię z barwnymi kamieniami, warto zdać się na rubiny lub szafiry. Te pierwsze występują w różnych odcieniach różu i czerwieni. Z kolei szafiry w klasycznym wydaniu mienią się głębokim, chabrowym blaskiem. Co ważne, kamienie te są niemal równie odporne na zarysowania, jak diamenty. W skali Mohsa opisującej twardość minerałów, rubiny i szafiry plasują się ex aequo na drugim miejscu za diamentami właśnie.
Klasyczny pierścionek zaręczynowy czy nietypowy – jaki wzór wybrać?
W sprzedaży znajdziesz mnóstwo wzorów pierścionków zaręczynowych. W tym bogactwie projektów łatwo o zawrót głowy. Aby ułatwić sobie wybór, warto pójść tropem zainteresowań wybranki. Pierścionek zdobiony motywem adekwatnym do pasji kobiety z pewnością będzie mile widziany. Jeśli twoja przyszła narzeczona kocha góry, pierścionki zaręczynowe z motywami górskimi znajdziesz w kolekcji Hilly Sheep.
Innym tropem jest ponadczasowa klasyka. Minimalistyczne pierścionki to bezpieczne rozwiązanie, które powinno trafić do poczucia estetyki większości kobiet.
Jaka próba złota na pierścionek zaręczynowy?
Na początek szybka powtórka – próba złota to wartość, która informuje nas, jaki procent stopu użytego do produkcji biżuterii stanowi czyste złoto. Zatem w biżuterii wykonanej ze złota 375 jest 37,5% czystego złota, a w wyrobach z metalu próby 585 jest już aż 58,5% czystego złota.
Złoto jest bardzo miękkim i podatnym na odkształcenia metalem. To m.in. dlatego w jubilerstwie dodaje się do stopu złota inne metale oraz topniki. Dzięki nim materiał, z którego powstaje biżuteria, jest wytrzymalszy i nie odkształca się.
Wróćmy jednak do pierścionków zaręczynowych. Klasycznie pierścionki zaręczynowe są wykonywane ze złota próby 585, czyli 14-karatowego. Metal tej próby świetnie sprawdza się w codziennym użytkowaniu, a duża zawartość czystego złota stanowi o szlachetności wyrobu. Alternatywnym rozwiązaniem są pierścionki próby 375, czyli wykonane z 9-karatowego złota.