Podjęcie pracy opiekunki seniora w Niemczech oznacza opuszczenie domu i zamieszkanie za granicą. Nic więc dziwnego, że kwestia miejsca zamieszkania budzi wiele pytań i wątpliwości. Warunki zakwaterowania opiekunek mogą się jednak znacząco różnić. Jakie są opcje? Gdzie najczęściej mieszka opiekunka seniora pracująca za naszą zachodnią granicą?
Jakie są warunki zamieszkania opiekunek seniorów w Niemczech?
Opiekunka seniora zazwyczaj mieszka w domu/mieszkaniu swojego podopiecznego. Oznacza to, że jej miejsce pracy i zamieszkania jest to samo. Najczęściej w ofertach pracy dostępnych na https://opieka.felizajob.pl/ opiekunce proponowany jest prywatny pokój w domu seniora. Ten powinien być wyposażony w podstawowe meble takie jak łóżko, stół, krzesło, szafa oraz dostęp do podstawowych udogodnień, takich jak prąd, woda, ogrzewanie, oraz dostęp do Internetu. Opiekunka musi też mieć dostęp do kuchni i łazienki i móc z niej swobodnie korzystać.
Bardziej komfortowym rozwiązaniem jest zapewnienie pokoju lub pomieszczenia z prywatną łazienką i aneksem kuchennym oraz osobnym wejściem do budynku. O wiele rzadziej pojawiają się natomiast oferty pracy gwarantujące opiekunce zamieszkanie w specjalnie wynajętym mieszkaniu przez rodzinę seniora czy agencję pośrednictwa pracy.
Bez względu na typ zakwaterowania musi ono zagwarantować opiekunce prywatność i komfort. Przydzielone jej pomieszczeniu musi spełniać podstawowe standardy higieny, czystości i bezpieczeństwa. Senior, ani jego rodzina nie mogą wchodzić do pokoju opiekunki bez pytania czy też przeszukiwać jej rzeczy.
Kto płaci za jedzenie opiekunki seniora w Niemczech?
Koszty jedzenia opiekunki seniora zazwyczaj są uwzględnione w umowie między opiekunką a rodziną seniora lub w kontrakcie pracy podpisanym z agencją pośrednictwa. Najczęściej rodzina seniora dostarcza żywność i pokrywa koszty jedzenia opiekunki, a ta jest odpowiedzialna za przygotowanie posiłków dla siebie oraz swojego podopiecznego. Czasami rodzina seniora może dostarczać gotowe posiłki np. w formie cateringu lub zapewnić dodatkowe pieniądze na zakup żywności przez opiekunkę.
Dokładne ustalenia dotyczące warunków zamieszkania oraz wyżywienia należy ustalać indywidualnie z seniorem i jego rodziną. Mogą one różnić się w zależności od umowy, miejsca pracy i ustaleń między stronami. Ważne jest więc dokładne omówienie i ustalenie warunków związanych z kosztami jedzenia i mieszkania jeszcze przed podpisaniem umowy.