Kiedy należy rozpocząć leczenie żylaków na nogach?

Żylaki kończyn dolnych to schorzenie, które według niektórych szacunków dotyczy nawet 30% dorosłej populacji. Są nieco częstsze u kobiet i ich występowanie rośnie wraz z wiekiem. Na jakie objawy choroby żylakowej powinieneś zwrócić uwagę? Kiedy zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie? Sprawdźmy!

Żylaki – czym są?

Żylaki to poszerzone, poskręcane i opuchnięte żyły, które znajdują się tuż pod skórą. Prześwitują przez nią i uwypuklają się nad jej powierzchnię. Przebieg żylaków jest pokryty w nierównomierny sposób zgrubieniami i przewężeniami. Najczęściej mają barwę fioletowo-sino-niebieską. Lokalizują się zwykle na stopach i kostkach i z czasem przechodzą w górę kończyny dolnej.

Żylakowo zmienione żyły są wyrazem dysfunkcji i przebudowy naczyń, które już nie pełnią prawidłowo swojej funkcji. Fizjologicznie krew z nóg płynie w kierunku serca i jest chroniona przed cofaniem się dzięki obecności zastawek. Gdy dochodzi do osłabienia zastawek i zaburzenia ich pracy oraz osłabienia ściany naczyń żylnych, krew ma tendencję do zalegania w naczyniu i poszerzania go. [1]

Pierwsze objawy żylaków

Poskręcane i poszerzone żyły to końcowy efekt przebudowy żylakowej. Wcześniej możesz zauważyć kilka oznak tego, że Twoje naczynia nie pracują prawidłowo:

  • pajączki naczyniowe – drobne naczynka prześwitujące przez skórę i znajdujące się w jej poziomie,
  • uczucie ciężkości nóg i bóle nóg – pojawiają się zwykle wieczorem, co całym dniu aktywności,
  • obrzęki nóg – są wyrazem zaburzenia przepływu krwi w żyłach. [1]

Leczenie żylaków – kiedy zacząć?

Odpowiedź jest prosta – jak najszybciej! Zmian powstałych w naczyniach nie da się już cofnąć, ale można próbować zatrzymać lub zahamować pogłębianie się ich dysfunkcji. Reaguj od razu, gdy zauważysz najmniejsze oznaki przebudowy żylakowej. Idealnie byłoby rozpocząć dbanie o kondycję nóg, gdy pojawią się u Ciebie zwiastuny żylaków pod postacią pajączków czy obrzęków.

Dlaczego trzeba reagować szybko? Wymieńmy dwa ważne powody:

  1. Żylaki to defekt kosmetyczny. Poskręcane i pogrubiałe żyły u nikogo nie wyglądają korzystnie i nie da się ich zakryć kremami czy kosmetykami. Łatwiej pozbyć się jednego poszerzonego naczynia niż całej siatki.
  2. Żylaki świadczą o niewydolności żylnej. Przepływ krwi do serca jest zaburzony i odbywa się głównej mierze przez żyły znajdujące się głęboko między mięśniami. W poszerzonych żylakowatych naczyniach może zalegać krew i tworzyć skrzepy. Te mogą ulec bardzo bolesnemu zapaleniu lub oderwać się z prądem krwi i doprowadzić do groźnej dla życia zatorowości płucnej.

Od czego zacząć leczenie żylaków?

Pierwszym krokiem powinny być modyfikacje Twojego stylu życia. Zrzuć zbędne kilogramy, zadbaj o regularną aktywność fizyczną dla zdrowia nóg, zmień dietę na taką, która będzie zoptymalizowana pod względem dostarczanych składników odżywczych. Nie noś ciasnego obuwia i spodni, zrezygnuj z butów na obcasie. Wszystkie te działania zdecydowanie poprawią krążenie krwi w nogach. [2]

Gdy tylko zauważysz na swoich nogach poskręcane i pogrubiałe żyły, zaopatrz się w aptece w żel na żylaki z heparyną, która działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwzakrzepowo. Wspomaga znoszenie uczucia ciężkości nóg i uśmierza opuchliznę.

Możesz pozbyć się żylaków, gdy tylko uznasz je za defekt kosmetyczny. Medycznym wskazaniem do ich usuwania są wszelakie objawy towarzyszące ich obecności.

Bibliografia

[1]       J. Raetz, M. Wilson, i K. Collins, „Varicose Veins: Diagnosis and Treatment”, afp, t. 99, nr 11, s. 682–688, cze. 2019.

[2]       A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.