Kosmetyki po 40: ekspert radzi, co wybierać

Cera kobiet, które przekroczyły czwartą dekadę życia wymaga zupełnie innej niż dotychczas pielęgnacji. Głównym zadaniem kosmetyków po 40 jest opóźnienie oznak starzenia się skóry. Co powinno znaleźć się w składzie takich preparatów? Czy same kosmetyki mogą spowolnić procesy degradacyjne w obrębie naskórka?

Co dzieje się ze skórą po 40?

Cera kobiet, które wkraczają w tzw. okres perimenopauzy bardzo się zmienia. Ma to ścisły związek z coraz słabszą produkcją hormonów płciowych. Rozrodcza rola jajników stopniowo się wygasza, by ostatecznie ustać, średnio około 51. roku życia.

Skutkuje to zmianami we wszystkich warstwach skóry. Cera staje się sucha i szorstka, zmarszczki bardziej widoczne, pojawiają się przebarwienia. Następuje utrata podskórnej tkanki tłuszczowej, a skóra traci elastyczność.

Na szczęście z tymi problemami można sobie dość skutecznie poradzić. Na rynku znajdziemy wiele kosmetyków po 40, które pomogą na dłużej zachować blask i młodzieńczy wygląd. To przede wszystkim kremy, sera, maski na noc i peelingi. Jakich składników szukać i co oprócz kosmetyków warto stosować?

Składniki, które pobudzą skórę do działania

Rolą kosmetyków po 40 roku życia jest nawilżenie i wzmocnienie powłoki hydrolipidowej naskórka. Dobrym wyborem będą produkty z peptydami, ceramidami i drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym.

Od kosmetyków po 40 oczekujemy też działania przeciwzmarszczkowego. Już po 25. roku życia organizm zaczyna tracić zdolność do naturalnej produkcji kolagenu, który odgrywa kluczową rolę w redukcji zmarszczek i wraz z elastyną tworzy swego rodzaju rusztowanie dla skóry. Jeśli tych składników brakuje, „konstrukcja” się zapada i powstają zmarszczki. W składach kosmetyków po 40 roku życia warto więc szukać składników, które wpłyną na stymulację kolagenu i elastyny: peptydów, retinoidów i antyoksydantów.

Dojrzała skóra ma słabą zdolność do regeneracji. Regularne złuszczanie pozwoli pobudzić warstwę rogową do pracy. Można w tym celu sięgnąć po peelingi z kwasami (AHA), takimi jak kwas glikolowy, mlekowy czy jabłkowy.

Obowiązkowym kosmetykiem po 40 jest krem z filtrem, który ochroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym przez cały rok.

Dla delikatnej skóry pod oczami

Częstym problemem dojrzałych kobiet są obrzęki i cienie pod oczami. Poradzą sobie z tym produkty z kofeiną, witaminą K, ekstraktami roślinnymi i antyoksydantami, np. koenzymem Q10. Kosmetyki po 40 przeznaczone pod oczy powinny wspomagać mikrocyrkulację w obszarze tkanek i zapewnić im dotlenienie.

Inner Outer Care

Pamiętajmy, że zewnętrzna pielęgnacja nie dostarczy skórze wszystkich składników odżywczych. Optymalne efekty można uzyskać, stosując zasadę Inner Outer Care według DABI’A, czyli równoczesnego oddziaływania synergicznie działającymi produktami: kosmetykami po 40 oraz odpowiednią suplementacją.