Aranżacja tarasu jest równie ważna co wystrój wnętrza w domu. W nowoczesnych projektach jest to miejsce, które stanowi naturalne przedłużenie salonu. Dlatego też wiele osób planując wykończenie, stara się, aby nawiązać do stylu panującego wewnątrz domu. Warto jednak pamiętać, żeby do tematu zawsze podejść indywidualnie, biorąc pod uwagę warunki panujące na zewnątrz. O czym pamiętać przygotowując swoje wymarzone miejsce do odpoczynku?
Odwodnienie tarasu
Taras, co do zasady jest miejscem, które nie jest zadaszone. Mimo że wiele osób decyduje się na funkcjonalne pergole i inne elementy pozwalające zyskać nieco osłony przed słońcem w upalne, letnie dni, to nie zapewniają one całkowitej ochrony. Z tego powodu powierzchnia narażona jest na działanie trudnych czynników, takich jak mróz, deszcz czy śnieg. Od pomysłu, aby zaaranżować swój wymarzony taras do wyboru mebli, jest kilka rzeczy do przygotowania.
Faza koncepcyjna powinna rozpocząć się od właściwego przygotowania podłoża, co pozwoli uniknąć wielu problemów w przyszłości. Jednym z ważniejszych elementów jest odpowiednio dopasowany i wykonany drenaż. Pozwala on na skuteczne odprowadzenie wody deszczowej oraz tej, pochodzącej z roztopów. W ten sposób nie „stoi” ona na powierzchni tarasu, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia powierzchni.
Wybór wariantu odwodnienia zależy od rodzaju materiału, jakim ma zostać wykończona powierzchnia. Uwzględnić należy również rodzaj gruntu, jaki znajduje się na działce i jego przepuszczalność. Woda odprowadzona może być przy pomocy drenażu opaskowego, chociaż w określonych sytuacjach można też rozważyć odwodnienie liniowe zewnętrzne. Jednak aby odprowadzanie wody było skuteczne trzeba zadbać o zachowanie odpowiednich spadków itp. Dlatego też warto poprosić o pomoc fachowców, którzy doradzą optymalne rozwiązanie.
Wykończenie podłogi i obrzeży tarasu
Kolejną kwestią, którą trzeba rozważyć, jest rodzaj materiału, z jakiego zostanie wykończona podłoga oraz obrzeża tarasu. Możliwości jest obecnie naprawdę wiele, dlatego warto dokładnie zastanowić się nad możliwościami.
Świetnie prezentować się będą także deski drewniane. To rozwiązanie dla osób ceniących sobie wyjątkowy wygląd. Cenione są ze względu na fakt, że nadają przestrzeni przytulnego wyglądu, a jednocześnie jest to rozwiązanie, które nie nagrzewa się od słońca podczas letnich upałów. Niestety, drewno jest materiałem wymagającym dużej uwagi. Aby wyglądało doskonale, potrzebna jest odpowiednia i regularna konserwacja. Podstawą jest regularne czyszczenie i olejowanie.
Alternatywą mogą być deski kompozytowe. Wizualnie jest to rozwiązanie, które bardzo przypomina tradycyjne drewno, jednak proces technologiczny i wykorzystane podczas produkcji techniki sprawiają, że jest to rozwiązanie mniej wymagające. Największym osiągnięciem jest to, że decki kompozytowe nie rozwarstwiają się i nie puchną pod wpływem wilgoci, a dodatkowo są odporne na działanie czynników atmosferycznych i większości szkodników. Trzeba jednak pamiętać, że taka podłoga pod wpływem słońca dość mocno się nagrzewa.
Szukając praktycznych rozwiązań, warto zwrócić uwagę na płytki. To funkcjonalne rozwiązanie, o które nie trzeba dbać w sposób szczególny, a dodatkowo wyjątkowo łatwo jest utrzymać je w czystości. Dobrze wykonana podłoga z płytek nie chłonie wody. Płytki tarasowe świetnie poradzą sobie w różnych warunkach, nowoczesne rozwiązania są odporne na zmiany temperatury, na upał, mróz, opady atmosferyczne.
Podobne właściwości cechują kostkę brukową. Dodatkowo do wykonania takiego tarasu nie będzie potrzebna podbudowa betonowa. Obecnie materiał, jakim jest kostka brukowa, dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych, co pozwala tworzyć wyjątkowe wzory, wpływające na estetykę finalnego wyglądu. Poza wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, działanie temperatur, posiada bardzo praktyczne cechy – chropowata powierzchnia zapobiega poślizgnięciom. Niestety, nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, bo na powierzchni dość łatwo mogą rozwijać się np. mchy, przez co taras przestaje wyglądać pięknie.
Nowoczesne tarasy wykonywane są także z:
- kamienia, taka podłoga jest odporna na ścieranie, solidna i wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne;
- palet, to rozwiązanie niskobudżetowe, szczególnie że do wykonania można wykorzystać pozostałe po budowie palety;
- płyt betonowych, które są praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem, wyglądają estetycznie, nie wymagają dodatkowych działań impregnacyjnych, jednak warto, aby uniknąć problemów związanych z ewentualnym pojawianiem się grzybów czy pleśni;
- posadzki żywicznej.
Dodatkowo, w każdym wariancie warto zastanowić się nad wyborem właściwego wykończenia obrzeży. Jest to szczególnie ważne, jeśli taras znajduje się na skarpie, z czasem mogłoby dochodzić do obsuwania i uszkodzenia tarasu. Obecnie możliwości jest naprawdę wiele, co pozwala dobrać odpowiedni materiał do aranżacji posadzki. Klasyczne obrzeża lub palisady, które różnią się głównie wysokością montażu elementów konstrukcyjnych. Asortyment produktów jest na tyle duży, że można zrezygnować z tradycyjnego krawężnika, decydując się np. na obrzeża palisadowe, w kolorystyce dopasowanej do indywidualnych potrzeb.
Meble i aranżacja tarasu
Zdecydowanie najprzyjemniejszym etapem jest wybór mebli, roślinności i dodatków, które znajdą się na tarasie. Gdy już wybieramy ostatnie elementy wiadomo, że lada chwila można będzie cieszyć się swoim tarasem, popijając ulubioną kawę lub herbatę. Dużą popularnością cieszą się meble z rattanu, który prezentuje się estetycznie, a także jest funkcjonalny, wytrzymały i stosunkowo łatwo jest utrzymać go w czystości. Można dodatkowo zadbać o swój komfort, tu świetnie sprawdzi się poduszka na fotel ogrodowy dostępna na stronie Castorama.pl, a także stylistycznie dopasowane pledy.
Szukając odpowiednich mebli, warto też zastanowić się nad funkcją tarasu, jeśli będzie wyłącznie rekreacyjna, to fotele, niewielka sofa oraz ława lub niewielki stolik kawowy zdecydowanie wystarczą. Jeśli jednak taras ma pełnić latem także funkcję jadalni, warto rozważyć zakup stołu i krzeseł dla całej rodziny.