Oksydanty w salonie fryzjerskim – jak z nich korzystać?

Utleniacze do farb to woda utleniona o odpowiednio dobranym stężeniu, która rozjaśnia farbę. Inna nazwa tego produktu to oksydant, aktywator czy lotion. Zwykle zawiera w składzie jeszcze inne składniki pielęgnujące włosy i chroniące je podczas zabiegu koloryzacji. Używanie utleniacza jest niezbędne niezależnie od tego, czy farbowanie jest wykonywane samodzielnie w domu, czy w salonie fryzjerskim przez profesjonalistę. Farby drogeryjne zazwyczaj mają ten produkt w zestawie. Jeśli zabieg jest wykonywany w salonie, fryzjer dobierze właściwe stężenie, aby mieszanka dała zadowalający efekt.

Najczęściej stosuje się proporcje 1:1 farby i oksydantu. Obu składników powinno więc znajdować się w mieszaninie po równo. Czasami występuje również proporcja 1:2 – gdzie oksydantu musi być dwukrotnie więcej niż kremu koloryzującego. Do mieszania tych kosmetyków należy używać miseczki oraz mieszadełka wykonanych z tworzywa sztucznego. Przedmioty metalowe mogą wchodzić w niepożądane reakcje z utleniaczem.

Rodzaje utleniaczy do farb i dobieranie ich do włosów

Ten rodzaj produktów dzieli się ze względu na ich stężenie:

  • 3% – najdelikatniejsze dla włosów; zmienia odcień o 1 ton; pogłębia, przyciemnia i może nadać refleksy,
  • 6% – najpowszechniejsze stężenie; rozjaśnia o 1 lub 2 tony, może także przyciemniać jasne odcienie; dobrze współpracuje z siwymi włosami,
  • 9% – rozjaśnia o 2 i 3 tony; używane bez wcześniejszej dekoloryzacji,
  • 12% – najmocniejsze i najbardziej niebezpieczne; rozjaśnia aż o 5-6 tonów.

Rozjaśnianie włosów może być zabiegiem trudniejszym lub łatwiejszym zależnie od koloru wyjściowego oraz kondycji włosów. Należy pamiętać, że włosy szczególnie zniszczone nie powinny być poddawane takim procedurom. Tak samo trzeba uważać w przypadku osób z problematyczną skórą głowy, które mogą być uczulone na pewne składniki lub zmagać się z przewlekłym swędzeniem, krostami czy innymi schorzeniami.

Dobieranie odpowiedniego stężenia utleniacza do konkretnych włosów jest bardzo ważne. Sklep fryzjerski Trena.pl oferuje duży wybór utleniaczy do farb różnych marek dla każdego fryzjera.

Co zrobić z żółtym odcieniem po zabiegu rozjaśniania?

Podczas koloryzacji włosów na blond częstym zjawiskiem są żółte tony pojawiające się na pasmach. Czasami nie dzieje się to od razu, a dopiero po kilku dniach od wizyty w salonie fryzjerskim. Może być to związane ze złym doborem stężenia utleniacza do farb do pierwotnego odcienia włosów klientki. Jeśli żółte tony są niechciane, można wypróbować produktów, które mają za zadanie ochłodzić kolor. Natomiast można również pójść w drugą stronę i zastosować farbę o słonecznym odcieniu, aby zakryć pojedyncze żółte tony.

W przypadku ochładzania koloru możesz zastosować fioletowy szampon tonujący. Na rynku jest całkiem wiele takich kosmetyków, możesz wybrać np. neutralizujący szampon do włosów blond marki Alfaparf Milano. Ten produkt jest wegański, nie zawiera siarczanów, zabezpiecza jasny kolor i chroni przed szkodliwymi promieniami UV.

Oksydant fryzjerski powinien mieć dobrane odpowiednie stężenie nie tylko dlatego, że efekt może nie spodobać się klientce ze względu na żółte tony. Zbyt wysoki procent stężenia może poważnie uszkodzić włosy – zniszczyć ich strukturę, przez co będą słabe, łamliwe i zaczną wypadać.

Artykuł Sponsorowany