Pielęgnacja blizn w domu – jakie kosmetyki wybrać?

Blizny mogą się pojawić na skutek różnych urazów, takich jak skaleczenia, oparzenia, operacje chirurgiczne, czy nawet trądzik. Choć blizny są naturalnym procesem gojenia się skóry, czasem mogą powodować dyskomfort lub stanowić problem estetyczny. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją domowe metody, które mogą sprawić, że wygląd blizn ulegnie poprawie, a struktura skóry się wyrówna. W tym artykule przedstawiamy kilka skutecznych sposobów pielęgnacji blizn w domu.

Rodzaje blizn

Na początku przybliżymy Wam pokrótce typy blizn, z którymi możecie się spotkać. Oto główne rodzaje blizn, które możemy wyróżnić:

  • Blizna zanikowa (inaczej: atroficzna) to rodzaj blizny, który powoduje, że skóra wydaje się zagłębiona lub wklęsła. Blizny zanikowe często występują po urazach, trądziku, ospie wietrznej, oparzeniach lub po niektórych zabiegach chirurgicznych. Mogą mieć delikatną strukturę i być białe, różowe lub czerwone.
  • Blizna przerosła (inaczej: hipertroficzna/keloid) to blizna, która wykazuje nadmierny wzrost tkanki bliznowatej poza obszar pierwotnej rany. Keloidy są wynikiem nadmiernej produkcji kolagenu podczas procesu gojenia się urazu. Charakteryzują się one nadmiernym wypiętrzeniem, wyniosłością lub nierównościami na skórze, które mogą być czerwone, fioletowe lub ciemniejsze od otaczającej skóry.

Prawidłowe nawilżanie 

Regularne nawilżanie blizny jest bardzo ważne w procesie jej gojenia się. Warto stosować specjalne kremy na blizny, które zawierają składniki, takie jak witamina E, witamina C, aloes, wąkrota azjatycka. Wartościowymi składnikami aktywnymi są również czynniki wzrostu, czy też ekstrakt z cebuli, które korzystnie wpływają na regenerację. Skład kremu efektywnie zadba o nawilżenie, a dodatkowo będzie wpływać na procesy naprawcze. Wybrany preparat należy nanieść na bliznę i delikatnie wmasować.

Warto sięgnąć po krem na blizny dostępny w sklepie topestetic.pl. To sklep internetowy, który oferuje bogatą ofertę zaawansowanych dermokosmetyków, zatem bez problemu odnajdziecie tam również odpowiedni preparat do Waszych potrzeb. W razie wątpliwości zawsze możecie skonsultować się z kosmetologami, którzy dostępni są na czacie, telefonicznie lub mailowo. Chętnie pomogą Wam w doborze najlepszego kremu.

Dobrą formą pielęgnacji są również żele na blizny. Konsystencja żelu pozwala na dobrą penetrację składników aktywnych do skóry, a dodatkowo umożliwia utworzenie ochronnej okluzji, która zadziała na bliznę ściągająco, przez co przyspieszy jej obkurczanie i wyrównywanie. Wybierając żel na blizny w sklepie z dermokosmetykami topestetic.pl, możecie mieć gwarancję wyboru preparatu wysokiej jakości, który zadziała kierunkowo na dany problem. 

Masaż

Kluczowym elementem domowej terapii blizn jest regularny masaż. Pobudza on krążenie krwi, a co za tym idzie, tkanki będą lepiej dotlenione i odżywione. Dodatkowo wzmacnia również elastyczność skóry, a także łagodzi napięcie tkanek, pomaga w ich rozluźnieniu. Należy masować obszar blizn palcami lub za pomocą miękkiej szczoteczki do masażu. Do masażu można stosować kremy lub olejki – aby nadać poślizg. Bliznę należy masować przez kilka minut. 

Ochrona przed słońcem

Promieniowanie UV może negatywnie wpływać na wygląd blizn, dlatego też zalecane jest unikanie ekspozycji blizn na bezpośrednie działanie słońca, ponieważ może ono sprawić, że będą bardziej widoczne. Ponadto mogą być one wrażliwsze i bardziej podatne na poparzenia słoneczne niż skóra wokół blizny. Bardzo ważne jest stosowanie kremów z filtrem z wysokim SPF na obszarach objętych bliznami. Można również rozważyć noszenie opatrunków lub ubrań ochronnych, aby zasłonić bliznę. Ochrona przed słońcem pomoże w utrzymaniu zdrowej skóry i zmniejszy ryzyko pogłębienia ich widoczności. Bogatą ofertę kremów z filtrem ochronnym również znajdziecie na topestetic.pl. Wysyłka zamówień zawsze jest bezpłatna, a do każdego zamówienia dołączane są próbki kosmetyków oraz firmowy gadżet.

Preparaty kosmetyczne połączone z masażem mogą znacząco wpłynąć na poprawę wyglądu blizn. Warto jednak pamiętać o regularności i cierpliwości! Pamiętajcie, że proces gojenia się blizn może potrwać wiele miesięcy lub nawet dłużej. Bądźcie cierpliwi i systematycznie pielęgnujcie swoje blizny, dając im czas na zdrowe gojenie się.