Wieczorne nawyki, które warto wprowadzić do swojego życia!

To w jaki sposób zakończymy dzień ma wpływ nie tylko na jakość snu ale również na nasze zdrowie, samopoczucie i następny poranek. Wieczór jest idealną okazją na to, aby o siebie zadbać i przygotować cały nasz organizm na nocny wypoczynek. Warto więc wprowadzić do swojego życia pewne nawyki, które należy wykonywać przed snem w celu odprężenia się i zrelaksowania. Poznaj nasze propozycje!

Lekka kolacja

Odpowiednia dieta to klucz do dobrego snu. Jeżeli wieczorem zjesz posiłek pełen węglowodanów i tłuszczu to w nocy lub rano mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Lepiej więc wybrać pełnowartościowe węgle i białko oraz warzywa. Na kolację możesz zjeść omlet, zupę czy pyszną sałatkę. 

Odłóż urządzenia elektroniczne

Około godziny przed snem odłóż wszelkie urządzenia elektroniczne – telefon, tablet czy laptopa. Ogromna ilość informacji, którą przyjmuje nasz mózg wieczorem może negatywnie wpłynąć na jakość snu. Odłożenie telefonu sprawi, że nie tylko łatwiej zaśniesz, ale również będziesz bardziej wyspana. Przed snem całe nasze ciało i organizm szykuje się do relaksu, więc dobrze jest nie utrudniać tego procesu.

Sięgnij po książkę

Czytanie książek pobudza wyobraźnię i relaksuje. Możesz więc sięgnąć po ulubioną literaturę – ale nie czytaj jej z telefonu czy tabletu, ponieważ emitują szkodliwe światło niebieskie. Jeśli więc chcesz sięgnąć wieczorem po książkę to wybieraj te drukowane bądź specjalne czytniki emitujące kartkę papieru. Pamiętaj również o odpowiednim oświetleniu!

Relaksujące domowe SPA

Nic tak nie relaksuje jak gorąca kąpiel. Przygotowując ją możesz zapalić świece w swoim ulubionym zapachu, włączyć relaksującą muzykę czy wykorzystać płatki róż. W trosce o relaks marka WIMIN przygotowała kostkę do kąpieli i peelingu ciała Rytuał relaksu. Dzięki niej pozbędziesz się napięcia, zmęczenia i złego nastroju, a na dodatek wygładzisz swoją skórę!

A może aromaterapia?

Uspokajające olejki eteryczne poprawiają samopoczucie. Warto także wiedzieć, że aromaterapia ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Efektywnie redukuje stres i poprawia jakość snu. Najczęściej w aromaterapii wykorzystuje się olejek z lawendy bądź jałowcowy.

Spróbuj medytacji

Tak jak joga, medytacja pomaga wyciszyć umysł. Uczy jak żyć tu i teraz, a nie zaprzątać sobie głowy przeszłością bądź przyszłością. Systematyczna medytacja ułatwia zdystansowanie od problemów i redukuje stres. Warto więc jej spróbować i wprowadzić do wieczornej rutyny.

Przygotuj sypialnię na sen

Spokojna głowa i odprężone ciało to jedno. Należy również zadbać o pomieszczenie, w którym śpimy. Przed położeniem się do łóżka obniż temperaturę w sypialni otwierając okno – w ten sposób wprowadzisz trochę świeżego powietrza. Jeżeli za oknem jest w nocy jakieś światło jak lampy czy logo firmy to dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w zaciemniające pokój rolety bądź zasłony. Pamiętaj również o tym, aby zmieniać minimum raz w tygodniu pościel na świeżą. Zadbaj także o to, by w sypialni nie było wcześniej wspomnianych rozpraszaczy, jak telefon, tablet czy telewizor.

Opracowanie artykułu: https://allwimin.com/pl/