Czym jest eubioza i dysbioza jelitowa?

Każdy człowiek posiada swój indywidualny mikrobiom. Ma na niego wpływ nie tylko dom, w którym mieszkamy, ale również sposób odżywiania, nawyki czy nawet to, w jaki sposób sprzątamy wszystkie zakątki mieszkania. Z naszymi jelitami wiążą się dwa ważne pojęcia – dysbioza i eubioza. Co one oznaczają? Tego dowiesz się, czytając poniższy tekst!

Eubioza – co to takiego?

Mikrobiota znajdująca się w jelitach to mikroorganizmy, składające się głównie z bakterii, które są stałymi bywalcami w przewodzie pokarmowym. Mikroflora dzieli się na komensalną i patogeniczną. Pierwsza z nich jest dla nas pożyteczna, a kiedy drugiej jest za dużo, to może powstawać wiele dolegliwości i stanów chorobowych. Eubiozą nazywamy więc naturalny, prawidłowy stan równowagi jelitowej pomiędzy bakteriami komensalnymi, a patogennymi.

Co robić, aby urzymać stan eubiozy jelitowej?

To, co się dzieje w naszych jelitach jest odpowiedzią na to, w jaki sposób żyjemy. Istotny więc nasz ogólny styl życia. Aby dążyć do eubiozy musimy dostarczać swojej mikroflorze w dużej mierze błonnik pokarmowy, głównie rozpuszczalny w wodzie. Spożywanie cukrów prostych czy żywności wysokoprzetworzonej jest pożywką dla bakterii patogennych, co może nam bardzo zaszkodzić. Duża ilość tych bakterii prowadzi do wzdęć, gazów, biegunek i wielu innych dolegliwości, które mogą świadczyć o czymś poważniejszym.

Czym w takim razie jest dysbioza?

Dysbioza to przeciwieństwo eubiozy, czyli zaburzenie równowagi w mikroflorze jelitowej. W takiej sytuacji dochodzi do namnażania się bakterii patogenicznych, co może doprowadzić do problemach w odpowiednim funkcjonowaniu jelit. Kiedy pojawia się dysbioza to wraz z nią możemy mieć do czynienia z odbijaniem, nudności czy uczuciem dyskomfortu w jamie brzusznej. Jest to informacja od naszego organizmu, że coś jest nie tak. Zaniedbanie tych dolegliwości może doprowadzić do poważnych powikłań, jak chociażby chorób metabolicznych czy neurologicznych.

Co przyczynia się do dysbiozy?

Nie tylko nieprawidłowe odżywianie ma wpływ na zaburzoną równowagą mikroflory jelitowej. Dużą rolę odgrywają również antybiotyki, pestycydy, leki czy brak aktywności fizycznej. Ruch stymuluje pracę jelit, a siedzący tryb życia może doprowadzić do problemów z wypróżnianiem się. 

Chcesz dowiedzieć się co znajduje się w Twojej mikrobiocie jelitowej? Poznaj personalizowaną metodę zwalczania dysbiozy jelitowej od Instytutu Mikrobiomiki!

Personalizowana metoda Instytutu Mikrobiomiki umożliwia wykrycie patogenów, które zaburzają równowagę jelitową. Dobierana jest w tym celu odpowiednia suplementacja eubiotyczna, przywracająca naturalną równowagę w jelitach. Jeżeli chcesz rozpocząć współpracę z Instytutem to wystarczy, że zamówisz do domu zestaw do poboru próbki kału. Kiedy przyjdzie, pobierzesz próbkę i oddajesz ją kurierowi. Ten przekaże ją do laboratorium badawczego. Następnie należy już tylko odpowiedzieć na kilkanaście pytań dotyczących swojego stylu życia i odczuwanych dolegliwości, a potem zamówić spersonalizowany zestaw eubiotyków stworzony na podstawie analizy flory.