Dlaczego kontrolne badanie USG jest tak istotne?

Badanie USG jest dziś jedną z powszechnie stosowanych metod diagnostycznych. Pozwala ona wykryć niepokojące zmiany chorobowe, w tym również guzy nowotworowe i torbiele. Ponadto ultrasonografię wykorzystuje się do określenia postępów leczenia oraz monitorowania rozwoju płodu. Dlaczego kontrolne badanie USG jest tak istotne? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego wykonania?

Czym jest badanie USG?

Badanie USG wykorzystuje działanie ultradźwięków, których ludzkie ucho nie rejestruje. Te jednak pozwalają nakreślić obraz ludzkich narządów i naczyń krwionośnych, który może okazać się niezwykle przydatny do celów diagnostycznych, profilaktycznych oraz związanych z monitoringiem ciąży czy postępów leczenia. Głowica USG wysyła wiązkę dźwięków, które odbijają się od różnych organów, tworząc charakterystyczny pogłos rejestrowany przez aparat w formie graficznej. Wspomniany obraz powstaje z wysoką dokładnością rzędu 0,1 mm. Ultradźwięki nie wywierają negatywnego wpływu na organizm człowieka. Uchodzą za niezwykle bezpieczne, dlatego badanie USG można przeprowadzić u każdego, nawet u kobiety w ciąży. To metoda diagnostyczna, która jest jednocześnie bezbolesna i bezinwazyjna. Do badań obrazowych zalicza się też rezonans magnetyczny i RTG. Istnieją jednak pewne ograniczenia, nie każdy może się im poddać. W przypadku rezonansu wynika to z silnego pola magnetycznego, natomiast RTG emituje promieniowanie jonizujące, które może zaszkodzić m.in. ciężarnym.

Kiedy wykonuje się badanie USG?

Badanie USG ma dość szerokie zastosowanie, choć również napotyka na pewne ograniczenia. Wykorzystuje się je do celów diagnostycznych, profilaktycznych oraz monitoringowych. Wykonuje się między innymi:

  • USG jamy brzusznej;
  • USG piersi;
  • USG tarczycy;
  • USG serca;
  • USG transwaginalne;
  • USG położnicze;
  • USG prostaty;
  • USG układu moczowego;
  • USG stawów.

Do badania poszczególnych części ciała używa się różnych głowic. Pozwalają one z ogromną precyzją (do 0,1mm) nakreślić kształt, wielkość i stan naczyń krwionośnych oraz narządów wewnętrznych. Badanie USG umożliwia dostrzeżenie niepokojących zmian w piersiach, kamieni nerkowych, rozrostu prostaty oraz nieprawidłowości w rozwoju płodu. Ponadto ta metoda obrazowa pozwala monitorować postępy leczenia. Niestety, ultrasonograf również napotyka na pewne ograniczenia. Przy problemach z płucami, kośćmi czy przewodem pokarmowym czasem konieczne jest wykonanie innego badania, np. rezonansu magnetycznego czy RTG.

Dlaczego kontrolne badanie USG jest tak istotne?

Nie wszystkie zmiany, które zostały wykryte we wcześniejszym badaniu, wymagają interwencji chirurgicznej. Czasem zaleca się ich dalsze monitorowanie, aby w razie konieczności podjąć stosowne kroki. Kontrolne badanie USG piersi jest zalecane wszystkim kobietom, także w pełni zdrowym. Pełni ono charakter profilaktyczny. Pozwala bowiem w porę wykryć nieprawidłowości, w tym guzy w sutku, natomiast przy niegroźnych zmianach, takich jak torbiele, umożliwia ich dalsze monitorowanie.  Kontrolne badanie USG przeprowadza się także cyklicznie u kobiet podczas wizyt u ginekologa. Pozwala ono dostrzec nieprawidłowości w budowie jajników, jajowodów i macicy. U niektórych osób wykonuje się je w celu sprawdzania postępów leczenia.

Jak szybko wykonać badanie USG?

W przypadku wielu dolegliwości zdrowotnych czas odgrywa kluczową rolę. Nie zawsze można od ręki wykonać badanie USG. Czasem warto pojechać do sąsiedniej miejscowości, aby skrócić w ten sposób czas oczekiwania. Osoby z Trójmiasta mogą np. zrobić USG w Kartuzach.