Jak używać lubrykantu? Sprawdź możliwe opcje!

Lubrykanty, inaczej żele intymne, to specjalne produkty o właściwościach nawilżających, które stosuje się w celu poprawy nawilżenia miejsc intymnych podczas współżycia. Mogą stanowić również ciekawy element wzbogacający współżycie i towarzyszące mu doznania. Na rynku jest wiele lubrykantów, które różnią się właściwościami, działaniem i możliwościami zastosowania. Jakie są rodzaje lubrykantów i jak z nich korzystać?

Czym są lubrykanty?

Lubrykanty to produkty wykorzystywane między innymi w celu poprawy nawilżenia okolic intymnych przy współżyciu. Działają silnie nawilżająco i zapewniają odpowiedni „poślizg” w czasie penetracji, zapobiegając tym samym podrażnieniom śluzówki i bolesnym otarciom. Są jednocześnie bezpieczne dla śluzówki, a wiele z nich można stosować również wraz z prezerwatywą czy gadżetami erotycznymi.

Lubrykanty polecane są przede wszystkim kobietom zmagającym się z problemem suchości pochwy, który może być efektem zmian hormonalnych (np. w ciąży, w czasie karmienia piersią czy w okresie okołomenopauzalnym), stosowanych leków (np. antykoncepcja hormonalna, antydepresanty, antybiotyki) czy używania wysuszających kosmetyków. Żele intymne można też stosować w celu wzbogacenia życia seksualnego i intensyfikacji doznań związanych ze współżyciem.

Żele intymne – rodzaje

Na rynku można znaleźć wiele lubrykantów, które różnią się między innymi składem i działaniem. Wśród nich znajdują się lubrykanty na bazie wody, lubrykanty silikonowe oraz oleiste.

  • Lubrykant na bazie wody ma najbardziej naturalny skład, który przypomina naturalną wydzielinę pochwy. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają skłonność do alergii lub mają skórę wrażliwą. Można je bezpiecznie stosować wraz z prezerwatywą i gadżetami erotycznymi. Żele intymne na bazie wody są jednak mało wydajne, więc często trzeba kilkukrotnie z nich korzystać w czasie stosunku. Mogą okazać się ponadto niewystarczające, jeśli kobieta zmaga się z poważnym problemem suchości pochwy.
  • Żele intymne silikonowe – zapewniają intensywne nawilżenie pochwy, dlatego są polecane zwłaszcza kobietom, którym szczególnie doskwiera suchość pochwy. Ich zaletą jest to, że żel nawilżający już w niewielkiej ilości wystarczy, by zadbać o odpowiednie nawilżenie w czasie współżycia. Lubrykanty silikonowe mogą być używane również w wodzie, gdyż nie zmywają się tak szybko. Nie można ich jednak stosować wraz z niektórymi gadżetami erotycznymi.
  • Lubrykanty na bazie oleju – nie są przeznaczone do użytku wewnętrznego i nie można z nich korzystać wraz z prezerwatywą, gdyż mogą ją uszkodzić. Mają tłustą konsystencję, zatem najlepiej sprawdzą się do masażu przy grze wstępnej.

Wybór odpowiedniego lubrykantu jest bardzo ważny, jeśli chodzi o efekty jego stosowania. Warto w tym przypadku być otwartym na nowe doznania i wypróbować różne żele intymne, by znaleźć te, które będą nam najbardziej odpowiadać.

Jak stosować lubrykant?

Lubrykant można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Przed jego zastosowaniem dobrze jednak przeczytać wskazówki podane na opakowaniu. Lubrykantem można pokryć np. okolice intymne i prezerwatywę czy gadżety erotyczne, by zapewnić odpowiedni poślizg w czasie współżycia.

Lubrykanty można stosować nie tylko w przypadku problemu suchości pochwy i związanego z tym dyskomfortu przy współżyciu. Sprawdzą się też doskonale jako element urozmaicający życie seksualne, zwłaszcza że rodzajów żelów intymnych dostępnych na rynku jest cała masa. Idealnie nadają się do seksu oralnego, gdyż mają wiele atrakcyjnych zapachów i smaków. Mogą również dawać efekt chłodzenia, ogrzania, mrowienia itd., co wzmaga doznania. Poza tym sprawdzą się w trakcie pobudzającego masażu w ramach gry wstępnej. Odpowiednio dobrany żel intymny może uprzyjemnić korzystanie z gadżetów erotycznych, poza tym może wpłynąć pozytywnie na doznania partnerów związane z grą wstępną i seksem.

Lubrykanty – środki ostrożności, o których należy pamiętać

Dobry lubrykant może stać się cennym wsparciem przy problemie suchości pochwy, a także sposobem na urozmaicenie życia seksualnego i nowe, intensywne doznania partnerów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że lubrykanty mogą uczulać – nawet delikatny lubrykant na bazie wody może zawierać składniki, które u niektórych pacjentów mogą wywołać reakcję alergiczną. Jeśli w czasie korzystania z lubrykantu poczujecie dyskomfort lub zauważycie niepokojące objawy uczulenia, należy zaprzestać stosowania produktu.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek lubrykantu zawsze należy zapoznać się wcześniej z informacjami podanymi przez producenta na opakowaniu – niektóre lubrykanty nie powinny być np. stosowane z prezerwatywą bądź z gadżetami erotycznymi wykonanymi z silikonu. Lubrykant powinien być też prawidłowo przechowywany, w przeciwnym razie może utracić swoje właściwości – informacje o zalecanym sposobie przechowywania można znaleźć na opakowaniu.

Ważną informacją jest również to, że lubrykanty nie są środkami antykoncepcyjnymi – mogą zapewniać wsparcie przy nawilżeniu pochwy oraz dodatkowe doznania dla partnerów, ale ich formuły nie zawierają środków plemnikobójczych. Jeśli para nie planuje dziecka, powinna przy współżyciu odpowiednio się zabezpieczać. Lubrykanty nie chronią również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – jeśli nie masz stałego partnera seksualnego, koniecznie zadbaj o zabezpieczenie przy współżyciu.