Sucha skóra po opalaniu – jak nawilżyć skórę osłabioną słońcem?

Słońce może zapewnić estetyczną opaleniznę całego ciała, o którą starają się nie tylko kobiety. Opalanie, zwłaszcza zbyt długie i na bardzo silnym słońcu, może jednak prowadzić do przesuszenia skóry, widocznych podrażnień, a nawet jej przyspieszonego łuszczenia. Żeby tego uniknąć, należy zawsze nakładać na skórę kosmetyki z filtrem UV przed wyjściem na słońce. Co jednak zrobić, kiedy przykre objawy już się pojawią?

Kosmetyki nawilżające i kojące po opalaniu

Pamiętaj, że choć opalanie zapewnia ładny odcień skóry, może mieć zły wpływ na jej ogólną kondycję. Przede wszystkim słońce wysusza skórę, osłabiając jej naturalną barierę hydrolipidową i czyniąc ją bardziej podatną na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Po opalaniu warto stosować kosmetyki nawilżające nawet wtedy, gdy skóra nie daje znaków przesuszenia. Długa ekspozycja na słońce zawsze wysusza skórę w mniejszym bądź większym stopniu, dlatego dodatkowa dawka nawilżenia z pewnością nie zaszkodzi. Może ona za to pomóc uniknąć podrażnień czy nawet łuszczenia się skóry, a objawy te często pojawiają się dopiero po kilku bądź kilkunastu godzinach po zejściu ze słońca.

Najczęściej po opalaniu idzie się pod prysznic, by schłodzić skórę i zmyć z niej zanieczyszczenia takie jak pot czy piasek. Po wyjściu spod prysznica warto sięgnąć po kosmetyki ze składnikami nawilżającymi i łagodzącymi.

Przy pielęgnacji skóry całego ciała, nie zapomnij o cerze, jej najbardziej widocznym, a zarazem delikatnym rejonie. Sucha skóra twarzy po opalaniu potrzebuje delikatnych i mocno nawilżających produktów, które pomogą jej szybko odzyskać równowagę i odbudować naturalną barierę hydrolipidową utrzymującą odpowiedni poziom nawilżenia.

Co robić, gdy skóra po opalaniu zaczyna się łuszczyć?

Jeśli nie spędzisz na słońcu zbyt dużo czasu, wcześniej nałożysz na skórę krem a filtrem, a po opalaniu zastosujesz delikatne kosmetyki nawilżające, kondycja Twojej skóry nie powinna zostać osłabiona. Wystarczy jednak, by słońce było zbyt silne, a filtr w kremie za słaby, a na skórze mogą pojawić się podrażnienia. Podrażniony naskórek zaczyna się łuszczyć podczas gojenia i zamiast estetycznej opalenizny pojawiają się jasne płaty łuszczącej się skóry.

Łuszcząca się skóra potrzebuje przede wszystkim solidnej dawki nawilżenia. Nie rozpoczynaj pielęgnacji od peelingu, zwłaszcza przed pełnym zagojeniem się podrażnień. Zastosuj delikatny krem zawierający substancje nawilżające, a także kojące takie jak alantoina albo wyciąg z aloesu.

Kiedy skóra nie będzie widocznie przesuszona, stanie się miękka i odzyska nieco blasku, warto sięgnąć po peeling. W tym przypadku lepiej od tradycyjnych peelingów z drobinkami trącymi sprawdzą się peelingi enzymatyczne, które złuszczają martwy naskórek dzięki zawartości substancji czynnych.

Kosmetyki z filtrem UV uchronią skórę przed podrażnieniami

Promienie słoneczne nie tylko powodują podrażnienia skóry przy długiej ekspozycji, ale także uwalniają wolne rodniki, przyspieszają procesy starzenia się skóry, odpowiadają za utratę elastyczności i przebarwienia. Zawsze przed wyjściem na słońce należy nałożyć na skórę krem z filtrem UV, który zatrzyma większość szkodliwych promieni. Podczas długiego opalania, powtarzaj aplikację kremu co 2 lub 3 godziny.

Czy kremy z filtrem wpływają na opalanie? Przede wszystkim sprawiają, że staje się ono bezpieczne dla skóry. To nie prawda, że takie kosmetyki uniemożliwiają opalanie. Choć mogą je delikatnie spowalniać, chronią przed podrażnieniami i przesuszeniem, zatrzymując jedynie szkodliwe promienie zawarte w świetle słonecznym.