W przebywających w ogrodzie psach budzi się zew do realizowania naturalnych potrzeb, czyli kopania w ziemi, tarzania się (w czym, to każdy psi właściciel wie najlepiej), biegania i swobodnego załatwiania potrzeb fizjologicznych. Nieokiełznana psia beztroska często źle kończy się dla ogrodowej roślinności, z której szczególnie szkoda warzywnika. Jak go zabezpieczyć? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Pies szczęśliwy i grządka cała, czyli ogrodzenie ogródka warzywnego
Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie ogródka warzywnego przed rozbrykanym psem. Jednym z nich jest montaż ogrodzenia, za pomocą którego odseparujesz czworonoga od uprawy warzyw. Poniżej prezentujemy kilka propozycji.
- Drewniane płotki – mogą być nie tylko zabezpieczeniem, ale też dekoracją, ponieważ dobrze komponują się z ogrodem. Drewno jest trwałe i może skutecznie zatrzymać psa. Jednak trzeba pamiętać, że niektóre czworonogi mogą próbować je podgryzać. Ważne, aby płotek był wystarczająco wysoki, by pies go nie przeskoczył i odpowiednio głęboko zakotwiczony w ziemi, aby nie mógł go podkopać.
- Płotki ogrodowe plastikowe są lekkie, łatwe w montażu i trwałe. Mogą nie być tak estetyczne jak drewniane, ale są bardziej odporne na warunki atmosferyczne i nie będą kusić psa do gryzienia. Podobnie jak w przypadku drewnianych, muszą być odpowiednio wysokie i głęboko zakotwiczone.
- Metalowe ogrodzenie warzywnika to najtrwalsze rozwiązanie. Metalowego płotku pies nie zniszczy, jednak może być droższy w porównaniu do poprzednich propozycji i mniej estetyczny.
Czytaj także: Stawianie płotka ogrodowego w 10 krokach
Dzięki ogrodzeniu ogródka warzywnego pies nie tylko nie rozkopie grządek, ale i dodatkowo nie będzie znaczył terenu w ich pobliżu. Tego każdy chciałby uniknąć. Płotki sprawdzą się szczególnie na większych posesjach. Co zrobić, jeśli nie mamy miejsca na jego montaż lub występują inne przeciwskazania?
Wychowanie psa to podstawa, czyli jak oduczyć psa kopania w ogrodzie
Zacznijmy od tego, że kopanie w ziemi to jeden z przejawów psiego instynktu. Bardzo trudno jest zlikwidować takie zachowania, jeśli czworonóg wykazuje silną potrzebę grzebania w podłożu. Nie jest to jednak niemożliwe.
Najprostszym sposobem na oduczenie psa kopania w grządkach jest trening behawioralny. Polega on na tym, że nagradzamy psa za zachowania, które są pożądane (np. zostawanie poza ogródkiem), i ignorujemy lub delikatne korygujemy niewskazane zachowania (np. wchodzenie do ogrodu). Na początku nauki warto nagradzać pupila czymś, co szczególnie lubi. Mogą to być smakołyki, aromatyczne kiełbaski, ulubiona karma. Z czasem można przechodzić do łagodniejszej formy nagrody – wspólnej zabawy, pochwały itp. Warunkiem sukcesu w wychowaniu psa jest konsekwencja. Ważne jest, aby ustalić jasne reguły, które będą dla czworonoga zrozumiałe i z uporem ich przestrzegać. Psy z reguły lubią spełniać oczekiwania swojego pana i cieszą się na współpracę.
Innym sposobem na zabezpieczenie ogródka warzywnego jest stosowanie repelentów, czyli substancji, które są nieszkodliwe dla roślin i jednocześnie nielubiane przez psy. Mają one za zadanie zniechęcić czworonoga do wchodzenia na dany teren. Można zastosować repelenty w połączeniu z treningiem behawioralnym, aby zwiększyć swoje szanse na sukces wychowawczy.
Pamiętaj jednak, że obie metody mogą być nieskuteczne lub mieć krótkotrwały efekt, jeśli nie znajdziesz sposobu, aby pies mógł swoją potrzebę kopania realizować w inny sposób. Oprócz treningu behawioralnego warto, np. pozwolić czworonogowi na swobodniejsze zachowania poza działką lub wyznaczyć teren w ogrodzie, na którym będzie mógł odpuścić samokontrolę.
Zamiast ogrodzenia ogródka ogrodzenie dla psa – słów kilka o psim wybiegu
Ostatni pomysł na to, jak zabezpieczyć cenne uprawy roślinne przed czworonogiem, to wyznaczenie psu specjalnej przestrzeni w ogrodzie. Mowa o wybiegu, na którym pies będzie realizować swoje potrzeby bez skrępowania.
Rozmiar wybiegu będzie zależał oczywiście od wielkości działki, ale zgodnie z przepisami nie powinien być mniejszy niż 15 m². Im większy, tym więcej psiej radości z zabawy. Na wybiegu można postawić budę, która da psiakowi możliwość wyciszenia i odseparowania się od bodźców, a tym samym umożliwi relaks i odpoczynek. Wybieg dla psa w ogrodzie to sposób nie tylko na ochronę grządek warzywnych, ale również rabat z kwiatami, krzewów czy też zachowanie w dobrym stanie oczek wodnych, do których czworonogi kochają wskakiwać.
Sposobów na okiełznanie zachowania psa w ogrodzie jest wiele. Radzimy przede wszystkim podejść do tematu z empatią i zrozumieć istotę psich potrzeb, a następnie dobrać metody postępowania. W taki sposób nie tylko ochronisz swoje zbiory warzywne, ale również zadbasz o psi dobrostan.