Jak stworzyć eko szafę na każdą porę roku?

Ekologia wkracza do każdej sfery naszego życia i tak jest również w przypadku mody i tworzenia garderoby. Dziś podpowiemy, jak stworzyć eko szafę na każdą porę roku. Na co należy zwrócić uwagę, jakie materiały warto wybierać i jak dbać o odzież, by świetnie się prezentowała przez długi czas?

Wybieraj eko materiały, czyli naturalne lub z recyklingu 

Na pewno należy zacząć od tego, że trzeba wybierać materiały eko, które powstały z poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Zatem dobrze sprawdza się odzież z najwyższej jakości bawełny organicznej pochodzącej ze zrównoważonych upraw. Z eko upraw powinien pochodzić też len czy jedwab na ubrania. Jeżeli jesteście za produkcją bez okrucieństwa, to na pewno zainteresuje Was peace silk, zwany też jedwabiem Ahimsa. W jego przypadku gąsienice jedwabnika przechodzą w stan motyli, a jedwabna nić musi być potem ręcznie pleciona, co przedłuża proces tworzenia tkaniny jedwabnej o dwa tygodnie, ale jednocześnie jest ona tworzona z poszanowaniem przyrody. Jeśli z powodów etycznych nie sięgaliście do tej pory po tradycyjny jedwab, a dość drogi peace silk jest dla Was niedostępny, to możecie sięgnąć też po jedwab syntetyczny najwyższej jakości, zwany modalem. Powstał w Japonii już w połowie ubiegłego wieku, a co ważne przy jego produkcji wykorzystuje się 70% mniej wody niż w przypadku innych tkanin. Ta tkanina ma wiele zalet użytkowych i nadaje się zarówno na chłodniejsze dni w połączeniu z cieplejszymi kardiganami czy kurtkami, jak i na lato. Jeżeli szukacie uniwersalnych materiałów na każdą porę roku, to na pewno jest to wełna merino, która może zarówno ogrzewać, jak i chłodzić ciało. Wybierajcie też materiały pochodzące z recyklingu, czy biodegradowalne takie jak tencel.              

Naprawiaj odzież, a nie wyrzucaj 

Skoro już kwestię materiałów mamy omówioną, to warto poruszyć też istotne zagadnienie, a mianowicie naprawianie odzieży. Technika DIY jest bardzo przydatna. Możecie wykorzystać choćby pomysły na naprawę wełnianego swetra. Odzież z przetarciami można uratować stosując łaty albo wykorzystując ją do przeróbki. Z jeansów można zrobić shorty albo wykorzystać do projektów typu patchwork. Korzystajcie z usług krawcowych, jeśli nie potraficie samodzielnie szyć czy naprawiać odzieży. Wiele ubrań może zyskać jeszcze drugie życie i warto o tym pamiętać.       

Jak dbać o ubrania w sposób ekologiczny?  

Tworząc szafę w stylu eko nie należy zapominać, że o ubrania trzeba odpowiednio dbać. Jak dbać o ubrania w sposób ekologiczny? Oczywiście należy ograniczać częstotliwość prania do absolutnego minimum. Ubranie można odświeżyć stosując żelazko z funkcją pary albo parownicę, zatem jeśli nie jest wyraźnie przepocone, to można je jeszcze odprasować parą, zabijając bakterie i założyć. Delikatne tkaniny należy prać w odpowiedniej temperaturze, czyli 30-40 stopni. Nie należy stosować wysokich obrotów wirowania, a w przypadku jedwabiu z tego kroku należy całkowicie zrezygnować i nie wyżymać takiej odzieży. W przypadku eko lnu do jego odświeżania należy używać dedykowanych środków. Nie sprawdzą się klasyczne płyny do płukania tkanin, gdyż materiał może utracić swoje właściwości absorpcyjne. 

Na koniec warto podkreślić, że tworząc szafę w stylu eko warto zadbać, by jak najwięcej elementów odzieży do siebie pasowało. Garderoba kapsułowa, w przypadku której można różnie zestawiać poszczególne elementy na pewno się sprawdzi.