Implant w najprostszym ujęciu to zamiennik korzenia zębowego. Zazwyczaj ma on walcowaty lub lekko ścięty stożkowaty kształt, a do jego wykonania stosuje się tytan. Implanty zębowe dzieli się z uwzględnieniem różnych kryteriów – m.in. materiału, wielkości i czasu użytkowania. Czym charakteryzują się poszczególne wszczepienia? Kiedy niezbędne jest zastosowanie implantów?
Jak przebiega leczenie implantologiczne?
Podstawą prawidłowo dobranych implantów jest dokładna diagnostyka, polegająca na ocenie jamy ustnej oraz przeprowadzeniu stożkowej tomografii komputerowej. Przed wszczepieniem stosuje się znieczulenie ograniczające ból w trakcie zabiegu. Kolejnym etapem jest przygotowanie docelowego miejsca, w którym zostanie osadzony implant. Do tego celu specjalista wykorzystuje odpowiednie wiertła. Po poprawnie przeprowadzonej implantacji pacjent musi odczekać kilka tygodni, by wszczepiony implant trwale połączył się z tkanką kostną. Jeśli cały proces przebiegnie bez komplikacji, następuje etap regeneracji protetycznej.
Jakie są rodzaje implantów?
Implant zębowy składa się z trzech elementów:
- tytanowej śruby – zastępuje korzeń,
- korona – widoczna po otwarciu ust przez pacjenta,
- łącznika między implantem a koroną.
Najprostsza i najbardziej popularna klasyfikacja dotyczy zastosowanego materiału. Implanty cyrkonowe mają odcień kości słoniowej, cechuje je duża wytrzymałość i świetna kompatybilność z tkanką kostną. Ich wadą jest jednak mała stabilność. Implanty tytanowe są ciemniejsze od naturalnych zębów, dlatego przy osunięciu dziąsła osadzone miejsce wygląda niezbyt estetycznie. Takie przypadki zdarzają się jednak sporadycznie. Tytan ze względu na świetną integrację z tkanką kostną, stabilność i wytrzymałość, jest najczęściej zalecanym materiałem przy zabiegach implantologicznych.
Implanty – zalecenia
Stomatolodzy przeprowadzają zwykle ekstrakcję zęba w przypadku zaawansowanej parodontozy, braku możliwości wyleczenia zaawansowanej próchnicy czy też uszkodzenia korzenia i korony. Nierzadko powstała luka znajduje się w przedniej części jamy ustnej, sprawiając, że uśmiech wygląda nieestetycznie. Implant pozwala wówczas rozwiązać ten problem. Na wykonanie zabiegu mogą zdecydować się osoby mające pojedyncze luki lub całkowity brak uzębienia.
Implanty są łatwe w pielęgnacji i nie ograniczają one komfortu mówienia czy też jedzenia. Za każdym razem dopasowuje się je indywidualnie do pacjenta, by wyglądały one identycznie jak naturalne zęby. Warto zatem zdecydować się na implanty, chcąc cieszyć się pięknym uśmiechem.