Nowa kuchnia bez gruntownego remontu, czyli jak tanim kosztem odmienić wygląd domu

Czy metamorfoza kuchni bez gruntownego remontu jest możliwa? Poznaj odpowiedź na pytanie jak tanio odmienić wygląd kuchni.

Opatrzył Ci się już wygląd i styl twojej kuchni. Masz ochotę coś zmienić, ale nie jesteś gotowa na gruntowny remont lub też domowy budżet w tym momencie na to nie pozwala? Nic straconego! Istnieją sposoby, które pozwolą znacząco zmienić charakter wnętrza, jakim jest kuchnia bez drastycznych zmian. W dalszej części artykułu omówimy najważniejsze z nich.

Nowy wygląd kuchni dzięki renowacji ścian

Zmiana koloru ścian to jeden z najprostszych sposobów, by całkowicie odmienić charakter kuchni. Zastosowanie szarości pozwoli wprowadzić industrialny motyw, podczas gdy pastelowe, jasne barwy sprawią, że kuchnia stanie się znacznie przytulniejsza. Koszty takiej operacji nie należą do zbyt wysokich, ponieważ wystarczy zaopatrzyć się w kilka puszek farby i przyrządy malarskie.

Co w przypadku gdy na ścianach w kuchni położone są płytki? Tutaj również wcale nie trzeba od razu myśleć o zrywaniu starych i położeniu nowych płytek co wiąże się z istnym bałaganem i innymi trudnościami. Obecnie na rynku dostępne są bowiem farby do płytek ceramicznych oraz preparaty pozwalające na prostą zmianę koloru fug. Wystarczy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni płytek (oczyszczeniu z brudu i tłuszczu) i sam proces zmiany koloru ceramiki w kuchni przebiegnie bezproblemowo.

Optyczne powiększenie kuchni

W przypadku kuchni o małym metrażu wcale nie trzeba posuwać się do kucia ścian czy przesuwania ścianek działowych, jeżeli chcemy optycznie powiększyć przestrzeń. Bardzo prostym sposobem jest skorzystanie ze specjalnych paneli szklanych, które mogą zostać nałożone na płytki w kuchni. W ten sposób jesteśmy w stanie stworzyć iluzję znacznie bardziej otwartej i przestronnej powierzchni.

W jaki sposób odświeżyć wygląd szafek kuchennych?

Ekonomicznym sposobem na remont kuchni bez konieczności zakupu nowych mebli jest renowacja już zainstalowanych szafek kuchennych. Do tego celu najlepiej wykorzystać specjalne farby do mebli lub też zastosować okleiny meblowe, które mogą imitować fakturę drewna lub innych materiałów.

Niepozorny element wyposażenia kuchni czyli grzejnik

Bardzo często, jeżeli w kuchni nie istnieje ogrzewanie podłogowe zamontowany będzie tradycyjny grzejnik. Nudny biały kolor tego elementu wyposażenia sprawia, że wiele osób o nim zwyczajnie zapomina. Co jednak jeżeli wymienimy go na nowoczesny, dekoracyjny grzejnik kuchenny w żywym kolorze? Otóż takim prostym sposobem możemy wprowadzić bardzo ciekawe przełamanie kolorystyczne do całości wystroju.

Detale decydują o charakterze całości

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak naprawdę to drobne detale wpływają na to jak odbieramy charakter i wystrój danego wnętrza. Jeżeli chcesz zmienić wygląd kuchni to możesz skupić się właśnie na takich z pozoru nieistotnych detalach jak firanki, zasłony czy też kolor rolet. Oprócz tego ogromny wpływ na wystrój ma światło. Zmiana lampy na nową czy też dobranie odpowiedniej barwy światła potrafią zdziałać prawdziwe cuda.