Co zamiast tuji wybrać na żywopłot?

Co zamiast tuji? Z czego zrobić żywopłot?

Posiadając dom lub działkę bardzo często chcemy mieć jak najwięcej prywatności. Dobrym sposobem na odgrodzenie się od sąsiadów i drogi jest postawienie żywopłotu. Bardzo często na materiał wybieramy tuje, ponieważ stosunkowo szybko rosną, są gęste i proste w uprawie. Może się jednak pojawić pytanie – co zamiast tuji? W końcu nie każdy chce mieć żywopłot wykonany z tych właśnie roślin. Na szczęście, spokojnie można znaleźć alternatywę, która pozwoli nam stworzyć piękny, gęsty żywopłot spełniający nasze potrzeby.

Najczęstszą alternatywą dla tui są cisy. W Polsce najczęściej wybiera się cis pospolity i z niego tworzy żywopłot wokół działki. Choć rośnie powoli, to jest długowieczny, a jego największą zaletą jest duża zdolność do regeneracji. Ułatwia to swobodne kształtowanie krzewu, który dzięki częstemu przycinaniu staje się coraz gęstszy. Osoby wytrwałe, posiadające odpowiednią wiedzę i zdolności, mogą pokusić się o stworzenie w swoim ogrodzie rzeźb wykonanych z cisu. 

Jeżeli cis nie jest rośliną, której szukasz, a pytanie co zamiast tuji nadal pozostaje bez odpowiedzi, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość! Alternatywą dla tui i cisów może zostać berberys. Na rynku dostępne jest wiele odmian berberysów, dzięki czemu łatwo można znaleźć odpowiadającą nam roślinę. Możemy wybierać wśród berberysów zielonych, bordowych, zimozielonych i o listkach wybarwiających się jesienią. Berberys nie jest wymagającą rośliną. Świetnie znosi suszę, a większość odmian jest mrozoodporna. Jedyne co warto mieć na uwadze to fakt, że jeżeli berberys nie będzie miał odpowiedniej ilości słońca, to może gorzej kwitnąć i słabiej się wybarwiać.

Jakie jeszcze rośliny nadają się na żywopłot?

Dla niektórych zaskoczeniem może okazać się fakt, że rośliną nadającą się do stworzenia żywopłotu jest świerk pospolity. Drzewko dobrze znosi przycinanie, więc doskonale nadaje się na tworzenie żywopłotów. Kolejną opcją są cyprysiki (nie należy mylić ich z cyprysami, rosnącymi w śródziemnomorskim klimacie), które szybko się rozrastają i również doskonale znoszą przycinanie. Decydując się na cyprysiki, które są znane w ponad stu odmianach, należy jednak pamiętać, że te rośliny lubią słońce. Gdy go zabraknie, będą rosły bardzo powoli. A dodatkowo ich dolne partie zaczną się przerzedzać.

Kolejne rośliny, nadające się do stworzenia żywopłotu to grab pospolity, ostrokrzew oraz miskant chiński. Jak widzisz, możliwości jest naprawdę sporo i bez problemu będziesz w stanie stworzyć oryginalny żywopłot, wybierając jedną z wielu roślin, lubiących przycinanie i mało przestrzeni. Jeżeli nie będziesz w stanie zdecydować się na konkretne rozwiązanie, polecamy zapytać o radę ogrodnika lub architekta zieleni.