Co to jest surimi i z czym je podawać?

Paluszki surimi dostępne są w coraz większej ilości sklepów. Od dawna można było je znaleźć w wielkich hipermarketach z całymi działami rybnymi. Od niedawna jednak może znaleźć je nawet w mniejszych osiedlowych marketach. Ich popularność niewątpliwie wzrosła wraz ze wzrostem popularności sushi, którego często jest składnikiem. Są to biało- różowe paski, które imitują nogi kraba. Choć nazywane są często paluszkami krabowymi to z mięsem kraba nie mają zbyt wiele wspólnego, dlatego nazwa bywa dla wielu myląca. Jest to głównie miazga rybna, składająca się najczęściej z dorsza, czerniaka i błękitka. Rozdrobnione ryby łączy się z wodą, skrobią ziemniaczaną, jajkami, olejem i przyprawami. Surimi oznacza z resztą właśnie mieloną rybę. 

Jak powstało surimi?

Pomysł na surimi zrodził się z potrzeby przechowywania ryb przez długi czas bez dostępu do lodówek czy zamrażarek. Miazgę z ryb formowało się więc w zbitą masę i gotowało. Ten sposób opracowany przez Japończyków pozwolił na przechowywanie ich ulubionego jedzenia jakim są ryby przez długi czas.  

Czy surimi jest zdrowe?

Surimi jest chętnie wybierane przez osoby zwracające uwagę na zawartość ich talerza głównie dzięki wysokiej zawartości białka. Nie są też zbyt kaloryczne. W 100 gramach produktu mamy zazwyczaj około 80 kcal. Jest to dobra wiadomość dla osób na diecie wysokobiałkowej, ale też niskokalorycznej. Cenią je sobie miłośnicy sportu i kształtowania sylwetki, ponieważ w budowaniu mięśni to właśnie białko odgrywa największą rolę. Stosunkowo niewielkim kosztem można zakupić paczkę surimi, która pokryje sporą część dziennego zapotrzebowania na białko. Paczka 100g produktu to koszt około 4 zł i zawiera 65% białka. Kolejną zaletą są tłuszcze. W surimi mamy około 8 % tłuszczów, lecz nie są to byle jakie tłuszcze. To najwyższej jakości tłuszcze rybne, tak bardzo pożądane, których niejednokrotnie brakuje w naszej codziennej diecie. Również kwasy omega-3 są powodem, dla którego powinniśmy chociażby spróbować paluszków krabowych. Usprawniają pamięć, podobnie jak tran, poprawiają odporność i mają wiele innych zalet. 

Jak podawać surimi?

Surimi nie wymaga specjalnej otoczki. Świetnie sprawdza się jako przekąska na surowe, ewentualnie pieczone lub smażone. Jeśli nie przepadamy za samym surimi istnieje mnóstwo przepisów na wspaniałe sałatki z tym dodatkiem. Jest to również powszechna część sushi. Czasem spotkamy je w nadzieniu do sajgonek. W internecie odnajdziemy sporo przepisów na zupy z wykorzystaniem surimi, jednak polecamy najpierw spróbować w porządnej restauracji jakiego smaku powinniśmy oczekiwać.