Praca dla kobiet – w jakich branżach i zawodach kobietom łatwiej osiągnąć sukces?

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o tym, że kariera zawodowa nie ma płci. Często przywołuje się również temat równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn. Niemniej jednak istnieją branże, w których to właśnie kobiety mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu zawodowego. Jakie to zawody?

Kobiety a mężczyźni na rynku pracy

Nikogo nie trzeba przekonywać, że w zawodach, które wymagają siły fizycznej, zdecydowanie dominują mężczyźni. Stąd też mężczyzn o wiele częściej niż kobiety spotkać można między innymi w transporcie, logistyce czy też branży budowlanej.

Z kolei to kobiety lepiej sprawdzają się na stanowiskach, gdzie wymagana jest komunikatywność, empatia i umiejętność nawiązywania relacji z innymi ludźmi. To właśnie panie częściej można spotkać na stanowiskach związanych z branżą administracyjną, kosmetyczną czy też edukacyjną.

Pomimo tego że sytuacja kobiet na rynku pracy wciąż się poprawia, badania pokazują, że wciąż pozostawia wiele do życzenia. Życie prywatne i obowiązki domowe w znacznie większym stopniu ograniczają możliwość rozwoju zawodowego kobiet niż mężczyzn. Pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce się to zmieni. A tymczasem, dostępne oferty pracy dla kobiet można znaleźć np. na stronie https://www.gowork.pl/praca/rybnik;l – w tym przypadku to liczne oferty pracy z Rybnika.

Branże, w których kobiety mają większe szanse na sukces zawodowy

Z uwagi na to, że panie z reguły mogą pochwalić się o wiele lepiej rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi, to właśnie je częściej można spotkać w branżach, które wymagają empatii i umiejętności komunikacyjnych. Kobiety mają większe szanse na karierę zawodową w branżach takich jak:

  • obsługa klienta – panie zatrudnione na tym stanowisku dbają jak najwyższą jakość obsługi klienta w trakcie procesu sprzedażowego i po jego zakończeniu,
  • marketing – liczba kobiet zatrudnionych w branży reklamowej stale się zwiększa. Panie w marketingu doceniane są głównie ze względu na swoją kreatywność, empatię i zorganizowanie,
  • relacje publiczne – kobiety z reguły wykazują się większym taktem i zrozumieniem sytuacji niż panowie, stąd też doskonale sprawdzają się na stanowiskach związanych z relacjami publicznymi.

Powyżej wymienione zawody to tylko przykłady zajęć, w których kobiety sprawdzają się szczególnie dobrze – głównie ze względu na swoje umiejętności komunikacyjne.

pracownia-artystyczna

Praca dla kobiet w sektorze opieki zdrowotnej i społecznej

Praca kobiet powszechna i szczególnie doceniana jest w sektorze opieki zdrowotnej i społecznej. Panie często znajdują zatrudnienie stanowisku między innymi pielęgniarki, terapeutki, opiekunki osób starszych i niepełnosprawnych. Co ciekawe, kobiety w tak dużym stopniu zdominowały niektóre stanowiska w sektorze opieki zdrowotnej, że mężczyzna zatrudniony na stanowisku pielęgniarza czy też opiekuna osób starszych potrafi budzić powszechne zdziwienie.

Kobiety uznawane są za osoby empatyczne i zazwyczaj wykazują się zrozumieniem dla trudnej sytuacji innych osób. Praca na powyżej wymienionych stanowiskach ma ogromne znaczenie dla społeczeństwa. Nic więc dziwnego, że wiąże się z dużym prestiżem i poszanowaniem. Szukasz pracy w Żorach? Możesz zajrzeć na stronę: https://www.gowork.pl/praca/zory;l.

Edukacja i pedagogika a praca dla kobiet

Kobiety bez wątpienia odgrywają bardzo ważną rolę zarówno w branży edukacyjnej, jak i pedagogicznej. Nauczycielki, pedagożki, wychowawczynie – są to osoby, których wpływu na rozwój młodych ludzi nie da się przecenić.

To właśnie panie doskonale sprawdzają się w kształtowaniu młodych umysłów, potrafią dotrzeć do swoich podopiecznych i nieustannie wspierają ich w realizacji planów. Nic więc dziwnego, że zawód nauczycielki i pedagoga budzi duży respekt.

Strefa kreatywna i artystyczna

Kobiety jako osoby kreatywne i twórcze często odnoszą sukces w branży artystycznej i kreatywnej. Rozwinięta wyobraźnia, rozbudowane umiejętności manualne, a także wytrwałość w dążeniu do celu – to wszystko sprawia, że kobiety częściej odnoszą sukces jako artystki, pisarki, fotografii czy też projektantki. Wystarczy spojrzeć na sylwetki kultowych projektantek mody, takich jak Coco Chanel, aby przekonać się, że kobiece przymioty charakteru są dużą siłą w życiu zawodowym.

Kobiety, które osiągnęły sukces, stanowią inspirację dla innych kobiet i pokazują, że wytrwałość, upór i determinacja pozwalają sięgać gwiazd.

Artykuł Sponsorowany