Moda na hand made powraca w wielkim stylu, a wraz z tym trendem ponownie nabiera tempa szydełkowanie i dzierganie. Jest to bardzo wyciszające oraz przydatne hobby, które zbiera coraz więcej zwolenniczek. Chociaż jest to dość zajmujące czas zajęcie to i tak wiele osób pragnie poświęcić się nowemu hobby, które wciąga i zapewnia relaks.
Wszelkiego rodzaju, własnoręcznie wykonane szaliki, swetry, ozdoby czy torebki przynoszą mnóstwo satysfakcji, co więcej możliwość własnoręcznej modyfikacji pozwala na dopasowanie projektu do figury, wieku bądź określonego stylu. Oczywiście samo szydełkowanie nie jest wcale takie trudne, jakby mogło się wydawać. Trzeba jednak nabrać wprawy, wykonując na początku proste projekty. Oczywiście należy najpierw odpowiednio się przygotować. Czego więc potrzebujemy?
Solidne i dopasowane szydełko – na co zwrócić uwagę?
Rozpoczynając przygodę z szydełkowaniem, powinniśmy mieć do dyspozycji kilka szydełek o różnorodnej grubości. Wynika to z faktu, że szydełko musi być dobrane do grubości włóczki. Główną zasadą doboru szydełka do włóczki mówi, że do grubej włóczki należy wykorzystać grube szydełko i analogicznie do cienkiej włóczki – cienkiego szydełka. Występują jednak pewne odstępstwa, a mianowicie jeśli do cienkiej włóczki zastosujemy grube szydełko, otrzymamy wręcz ażurowy ścieg, natomiast jak postąpimy odwrotnie, to otrzymamy bardzo zbity splot, mało rozciągliwy i filcujący się. Na rynku oczywiście dostępne są szydełka od najcieńszych po bardzo grube, którymi wykonamy nawet dywan.
Włóczki do szydełkowania – jakie wybrać?
Zastanawiając się, jakie wybrać włóczki do szydełkowania powinniśmy przede wszystkim dopasować je do projektu. Należy określić cel robótki, jej właściwości oraz kto finalnie będzie jej używał. Grube i ciepłe włóczki warto pozostawić na czapki, natomiast chłodzące lniane można wykorzystać do odzieży letniej. Tworząc zabawki dla dziecka lepiej postawić na bawełnę lub mieszanki bawełny z akrylem. Natomiast na solidny dywan można wybrać włóczkę T-shirt Yarn bądź też bawełnianą. Oczywiście, jeżeli posiadamy wzór z książki, Internetu bądź czasopisma to powinniśmy mieć w nim podane jaka włóczka będzie najbardziej odpowiednia. Z czasem jednak, kiedy nabierzemy wprawy już samemu, będziemy wiedzieć jaką włóczkę powinniśmy zastosować do konkretnego projektu. Warto jednak pamiętać, że włóczki do szydełkowania powinny współpracować z szydełkiem, o czym wspominaliśmy we wcześniejszym akapicie.