Czy kiedykolwiek zawiesiliśmy oko na zapierające dech w piersiach filmy lub zdjęcia wykonane nad błękitną taflą wody w piękny, letni dzień? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak. Dodatkowo, czy myśleliśmy, jak takie piękne krajobrazy są wykonywane? Otóż z pomocą przychodzi dzisiejsza technologia, a przede wszystkim drony, które zyskały w ostatnich latach niesamowitą popularność. Wiele osób zastanawia się natomiast, czy aby rozpocząć przygodę z tym urządzeniem potrzebne jest jakiekolwiek zezwolenie lub licencja? Tym tematem zajmiemy się dzisiaj.
Czy można latać dronem bez licencji?
Drony, nazywane w świetle prawa bezzałogowymi statkami powietrznymi, to niepozorne urządzenia, które są w stanie wykonywać wiele podniebnych akrobacji. Efekty ich działalności są widoczne np. w Internecie czy podczas oglądania ulubionego serialu. Poza tym, spełniają o wiele więcej praktycznych zastosowań. Większe modele służą m.in. do monitorowania jakości powietrza czy też udzielania pomocy osobom w miejscach, gdzie transport lotniczy jest niemożliwy. W związku z ich możliwościami są znakomitym narzędziem do pracy. Nic dziwnego, że wiele osób rozważa naukę latania. Zanim jednak weźmiemy do ręki kontroler i zaczniemy sterować naszym dronem, powinniśmy zastanowić się, czy potrzebujemy zezwolenia na lot.
Szeroka oferta dronów sprawia, że na rynku mamy do czynienia z wieloma urządzeniami tego typu. Każde z nich charakteryzuje się swoją specyfikacją, wagą oraz rozmiarem. Chcąc rozpocząć naukę latania istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozpoczniemy ją od budżetowych, niewielkich rozwiązań. Czy w takim przypadku możemy zakupić sprzęt i przystąpić do latania? Otóż w świetle obecnie obowiązującego prawa istnieje pojęcie, jakim jest tzw. licencja na drona. To dokument poświadczający nabycie odpowiednich umiejętności. Niemniej jednak, chcąc latać lekkimi dronami, których waga nie przekracza 249g, nie będziemy potrzebować licencji. Wyjątkiem są loty komercyjne oraz te, które odbywają się przy użyciu sprzętów umożliwiających rejestrację obrazu. W takim przypadku będziemy zobowiązani do zarejestrowania się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Innymi słowy, każdy lot dronem wyposażonym w kamerę wymaga od nas podjęcia dodatkowych działań.
Różnorodne licencje na drona
A co w przypadku, gdy nasz dron posiada kamerę i waży więcej niż 249g? Otóż, jak łatwo można się domyśleć, nasze działania przed startem urządzenia będą nieco większe. Konieczne okaże się m.in. przejście stosownego szkolenia i zdanie egzaminu online.
Przede wszystkim należy wyróżnić trzy podstawowe kategorie: otwartą, szczególną oraz certyfikowaną. Każda z nich posiada swoje wymagania i obostrzenia, jednak można przyjąć, że większość użytkowników zostanie zaklasyfikowana do kategorii otwartej. Pozwala ona na lot dronami o masie poniżej 25 kg na maksymalną wysokość do 120m od ziemi. Co więcej, lot musi odbywać się w zasięgu wzroku i w odległości bezpiecznej dla innych osób. Kategoria otwarta dzieli się również na trzy podkategorie, jakimi są A1, A2 oraz A3. Uzyskanie kwalifikacji na pierwszy i ostatni wariant wymaga rejestracji na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz odbycia krótkiego szkolenia online zakończonego egzaminem. Kategoria A2 wymaga natomiast dodatkowo zaliczenia egzaminu teoretycznego w jednostce znajdującej się na liście odpowiednich podmiotów, zamieszczonej na stronie ULC. Poza wspomnianymi kategoriami, istnieją jeszcze bardziej specjalistyczne kwalifikacje pozwalające np. na lot poza zasięgiem wzroku.
Co grozi za latanie dronami bez licencji?
Warto zauważyć, że latanie dronem bez odpowiednich kwalifikacji może okazać się nieopłacalne. Za taki czyn grozi nam kara grzywny, kara ograniczenia wolności, a nawet kara pozbawienia wolności do roku. Oznacza to, że w skrajnych przypadkach nasza lekkomyślność może zakończyć się więzieniem. Biorąc pod uwagę stosunkową prostotę zaliczenia wspomnianych egzaminów należy wspomnieć, że zdecydowanie nie warto ryzykować. Zanim przystąpimy do lotu konkretnym sprzętem, powinniśmy zdobyć konkretne uprawnienia.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://ironsky.pl/gdzie-latac-dronem-bez-licencji/