Czy można pozbyć się egzemy na dłoniach? Co stosować?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że egzema przeważnie występuje u dzieci. Godny uwagi jest fakt, że na wspomnianą przypadłość cierpi od 15 do 20% dzieci. Jest to niezwykle uciążliwa choroba, która przyczynia się do przykrych dolegliwości. Przykładem mogą być problemy z koncentracją czy bezsennością. Jak wyleczyć egzemę?

Przyczyny występowania egzemy

Ludzie dotknięci omawianą chorobą bardzo często zastanawiają się, skąd bierze się egzema na dłoniach. Warto wiedzieć, że do dnia dzisiejszego nie zostały poznane w stu procentach przyczyny występowania egzemy. Egzema ma podłoże genetyczne. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że ryzyko jej pojawienia się będzie wzrastało w momencie, gdy choroba będzie występowała u członków bliskiej rodziny. Egzema jest zatem spowodowana zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego. Są one z kolei przyczyną błyskawicznej niewłaściwej odpowiedzi immunologicznej. Wspomniana reakcja następnie przyczynia się do wystąpienia stanu zapalnego u danej osoby. Nie wiadomo nadal, dlaczego atopowe zapalenie skóry ustępuje samoistnie. Jak wiadomo, nie ma możliwości naprawienia genów. Według naukowców przyczyną egzemy mogą być różnego rodzaju kwestie środowiskowe. 

Leczenie egzemy na dłoniach

Należy mieć świadomość, że domowe sposoby na walkę z egzemą przeważnie będą niewystarczające. Lekarze w zdecydowanej większości przypadków przepisują glikokortykosteroidy. Warto wiedzieć, że ich stosowanie może wiązać się z niepożądanymi działaniami np. trądzik różowaty, atrofia skóry czy zapalenie skóry. W walce z objawami omawianej choroby stosowane są inhibitory kalcyneuryny. W najprostszym możliwym ujęciu są to leki o działaniu immunomodulującym. Oznacza to tym samym, że regulują reakcję immunologiczną. Wykazują się także działaniem przeciwzapalnym. Ponadto w przypadku atopowego zapalanie skóry opornego na różne formy leczenia, rekomendowane są także cyklosporyny. Są to z kolei leki o immunosupresyjnym działaniu. Blokują one nadmierną reakcję immunologiczną. Jeżeli wymienione rozwiązania nie przyniosłyby satysfakcjonujących rezultatów, lekarze podejmują decyzję o przepisaniu pacjentom takich leków, jak: mykofenolan mofetylu, azatiopryna, metotreksat. 

Leczenie uzupełniające egzemy na dłoniach

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo efektywną metodą postępowania w przypadku omawianej egzemy jest fototerapia za pomocą fal UVA lub UVB. Można również podjąć decyzję o leczeniu za pomocą olejku z wiesiołka. Produkt posiada korzystne właściwości ze względu na zawartość w swoim składzie kwasu gamma-linolenowego. Jest on zbawienny dla komórek naskórka. Godny uwagi jest również fakt, że naukowcy coraz częściej zaczynają rozważać korelację występowania egzemy z nieodpowiednimi proporcjami kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6 w diecie. Należy mieć świadomość, że pilotażowe badania, które zostały wykonane przez niemieckich naukowców w 2008 roku potwierdziły, że suplementacja omega-3 może przynieść terapeutyczne działanie dla pacjentów zmagających się z egzemą atopową.  

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://www.febumed.com.pl/Egzema-na-dloniach-zdjecia-leczenie-i-przyczyny-blog-pol-1526377693.html