Joga w pracy – ćwiczenia przy biurku dla każdego

Pracodawcy, którym zależy na wydajnym funkcjonowaniu firmy, starają się jak najlepiej dbać o jej największy atut, czyli kadrę pracowniczą.

W tym celu inwestują w prozdrowotne benefity gwarantujące dobre samopoczucie i optymalną motywację, a w efekcie również wysoką produktywność pracowników. Jednym z takich benefitów jest mindful meeting.

Czym jest mindful meeting?

Mindful meeting to joga dla pracowników biurowych, a mówiąc ściślej, zajęcia z instruktorem rekreacji ruchowej organizowane stacjonarnie lub online. W ich trakcie pracownicy poznają tajniki jogi, indyjskiego systemu filozoficznego łączącego trening ciała z medytacją. Instruktor objaśnia, w jaki sposób można łatwo i szybko osiągnąć stan świadomego relaksu, stosując ćwiczenia oddechowe i pozycje regeneracyjne, pokazuje też na swoim przykładzie jak wygląda joga w pracy w praktyce. Można by pomyśleć, że taka aktywność niekoniecznie sprzyja produktywności. Wbrew pozorom jednak joga w biurze nie odciąga pracowników od zawodowych obowiązków, wręcz przeciwnie, działa na nich raczej stymulująco i motywująco. Jedną z firm, która prowadzi taką jogę jest Wellbeingpolska.pl.

Jak wygląda joga w biurze?

Joga w pracy może być praktykowana na wiele sposobów, ta metoda relaksacji obejmuje bowiem szeroki wachlarz ćwiczeń oddechowych i pozycji regeneracyjnych. Niektóre z nich można wykonywać przy biurku. Wystarczy na przykład, że ułożymy stopy równo na podłodze, położymy dłonie na kolanach, wyprostujemy się, weźmiemy oddech i odchylimy plecy oraz głowę do tyłu, a następnie wypuścimy powietrze z płuc pochylając głowę do przodu, po czym powtórzymy tę sekwencję kilka razy. Taki trening nie wymaga robienia przerwy w pracy, ponieważ zajmuje tylko minutę. Joga w biurze nie zakłóca więc w najmniejszym stopniu biurowego flow.

Dlaczego warto postawić na jogę?

Joga dla pracowników biurowych to krótkie, łatwe i co najważniejsze bardzo efektywne treningi. Dzięki nim mogą oni nie tylko zniwelować negatywne skutki długiego siedzenia za biurkiem oraz stresu związanego z zawodową presją, ale też zwiększyć swój potencjał poprawiając koncentrację i podnosząc poziom energii. Te zalety i korzyści są najlepszym argumentem za tym, by zajęcia mindful meeting stały się standardem w każdej firmie opierającej swoją działalność na pracy biurowej.