Czy wiesz jak wygląda owsik?

Ludzkie owsiki to pasożyty niewielkie, który bytują w przewodzie pokarmowym, najczęściej w samym jelicie grubym. Uważa się, że owsicą zarażają się najłatwiej małe dzieci, jednak choroba może się stać problemem także innych domowników. W jaki sposób zapobiec owsicy? Jak wygląda owsik? Sprawdźmy to.

Co to takiego?

Owsica to choroba pasożytnicza, która wywołana jest obecnością pasożyta jakim jest owsik ludzki. Jest to po prostu mały robak w typie nicieni. A jak wygląda owsik? Owsiki osiągają niewielkie rozmiary. Same osiągają około 3 milimetrów, a samice nawet 10 milimetrów. Z wygląda przypominają białe oraz także niewielkie niteczki, które dostrzeżemy gołym okiem. Wyłącznie pasożytują w ludzkim organizmie. Kolonizują najczęściej jelito grube, a rzadziej końcowy odcinek jelita cienkiego czy też wyrostek robaczkowy. Owsiki jedzą treść jelitową. Gdy osiągają one dojrzałość, to przemieszczają się w stronę odbytu i właśnie tam składają jaja. Cykl średni życia owsika to około osiem tygodni.

Jak się zarazić owsikiem ludzkim?

Do zarażenia się owsikami dochodzi najczęściej poprzez niezachowanie właściwej higieny, dlatego też nie dziwi, że owsica jest nazywana chorobą brudnych rąk. Do organizmu ludzkiego owsiki dostają się oralną drogą. Musimy mieć na uwadze to, że jaja tego pasożyta przemieszczają się i w rezultacie trafiają do naszego odbytu. Trudno nam sobie wyobrazić tę jakby nie było długą drogę, ale tak się właśnie dzieje. Po czym rozpoznamy, że jaja pasożyta przeniosły się do naszego odbytu? Wówczas osoba zarażona może odczuwać bardzo silny świąd. Małym dzieciom jest trudno powstrzymać samo drapanie, przez co jajka pasożyta trafiają na ręce oraz stamtąd właśnie na różne przedmioty, a niejednokrotnie z powrotem do ust naszego dziecka.

Źródłem zakażenia owsikiem ludzkim może być  również kontakt z bielizną zakażonej osoby, ręcznikiem oraz pościelą. Jaja owsika mogą także czyhać na żywiciela potencjalnego w wannie, na sedesowej desce. Jeśli jest zarażony jeden z domowników, to zakażenie u pozostałych mieszkańców jest naprawdę mocno prawdopodobne. Rzadko się zdarza, aby do zarażenia doszło kropelkową drogą, chociaż jest to możliwe jak najbardziej. Jaja ludzkiego owsika są lekkie, a przez to z dużą łatwością się unoszą w powietrzu czy też występują z pyłkami kurzu.

Jak najbardziej wiemy już jak wygląda owsik. Wiemy także jak można się nim zarazić. Są to bardzo ważne informacje. Nigdy nie wiemy kiedy tego rodzaju wiedza nam się przyda. Jakby nie było jest to dla nas bardzo istotne.

Jak wygląda owsica — objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem owsicy jest uporczywe swędzenie w okolicach odbytu. Spowodowane jest to wędrowaniem samic owsika na zewnątrz, w celu złożenia jaj. Swędzenie zwykle dokucza dzieciom wieczorem i nocą, co może prowadzić do problemów z zasypianiem lub bezsennością.

Kolejnym objawem owsicy jest rozdrażnienie oraz problemy z koncentracją. Dzieci mogą skarżyć się również na bóle brzucha oraz głowy, niektóre mogą mieć także problem z kontrolowaniem moczu. Zaobserwować można także zgrzytanie zębami.

Inne objawy to:

  • utrata apetytu,
  • spadek masy ciała,
  • bladość skóry,
  • podkrążone oczy.

Dziewczynki mogą skarżyć się także na dokuczliwe swędzenie w okolicach pochwy, ponieważ samice owsików mogą wnikać do żeńskich narządów płciowych i powodować ich stan zapalny. Zaawansowana owsica może nawet prowadzić do zapalenia wyrostka robaczkowego. U osób dorosłych objawy owsicy są podobne, przy czym są one znacznie mniej nasilone.

Objawów owsicy nie należy bagatelizować. Nieleczona może prowadzić do wielu komplikacji, wśród których najczęściej się wymienia:

  • problemy z koncentracją, co pociąga ze sobą problemy z nauką, zapamiętywaniem,
  • zaburzenia snu,
  • zapalenie żeńskich narządów płciowych,
  • zapalenie jelita grubego,
  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • zapalenie skóry (wywołane ciągłym drapaniem okolic odbytu),
  • utrata masy ciała.

Jak wygląda owsik w kale?

Jeśli w kale zauważysz cienkie i krótkie nitki, może to świadczyć o obecności owsików. Należy wtedy przeprowadzić badanie na ich rozpoznanie. W tym celu pobiera się wymaz z okolic odbytu za pomocą taśmy celofanowej, którą lepką stroną przykłada się do odbytu. Badanie należy przeprowadzić kilka razy – obecność pasożytów potwierdza czasem dopiero druga lub trzecia próbka, zdarza się bowiem, że w badanej próbce kału nie znalazł się żaden osobnik. Jeśli nicienie w kale widoczne są gołym okiem, nie ma potrzeby wykonywania badań.