Spędzanie deszczowego dnia z dzieckiem w domu – pomysły na zabawy

Spacery w deszczu mogą pomóc w hartowaniu dziecka, jednak są one zazwyczaj krótsze niż w słoneczne dni. Co zrobić z resztą deszczowego dnia, kiedy Twoją pociechę rozpiera energia?

Deszczowe dni nie muszą być nudne

Wielu dorosłych w deszczowe dni chętnie popijając gorącą herbatę, patrzyłoby na krople spływające po szybie, sięgnęłoby po książkę albo obejrzało film, aby delektować się spokojną chwilą. Jednak dzieci zazwyczaj rozpiera energia, a to oznacza, że nawet jeśli usiądą, aby obejrzeć bajkę czy poczytać książkę, to za chwilę mogą się tym znudzić.

Dlatego warto mieć pod ręką zestaw propozycji, które można będzie przedstawić dziecku, aby mogło zdecydować, co chce robić w danym momencie. Sprawdzonymi sposobami na radzenie sobie z nudą w deszczowy dzień, są z pewnością takie propozycje jak m.in. kolorowanki, lepienie z plasteliny, malowanie farbkami, układanie klocków czy puzzle.

Możecie też odgrywać różnego rodzaju scenki, czy to znane z bajek i książek, czy wymyślone przez Was. Warto tutaj dać dziecku jak najwięcej swobody, aby mogło samodzielnie wymyślić historyjkę, którą będzie chciało przedstawić. Do jej odegrania możecie się przebrać, wykorzystać pacynki albo samodzielnie przygotować postacie wycięte z tektury. Ciekawym rozwiązaniem może być również nagranie takiego przedstawienia czy przygotowanie karaoke.

Korzystajcie z wyobraźni

Twoja pociecha znudziła się zwykłymi kolorowankami, a może już wszystkie wykorzystała? Weź duży arkusz papieru, poproś dziecko, aby się na nim położyło, a następnie je obrysuj. Może się okazać, że dorysowanie sobie samemu ubrania i innych dodatków, będzie znacznie ciekawsze niż kolorowanie gotowego obrazka.

Możecie także przygotować stempelki z ziemniaków albo zdecydować się na wspólne pieczenie ciastek, które będą przybierały najróżniejsze kształty. Macie duży karton? Wykorzystując kolorowy papier, papierowe talerzyki i inne akcesoria, przygotujcie z niego samochód, samolot albo dom dla misia.

Jeszcze inną propozycją na zajęcie dziecka w czasie deszczowego dnia, może być zabawa w „ciepło – zimno”, jak również w zgadywanie, co znajduje się w misce. Wystarczy, że zawiążesz dziecku oczy, a następnie wsypiesz do miski np. mąkę, cukier, groszek czy makaron, aby zgadywało, co wyczuwają jego małe paluszki. Możecie również przygotować masę solną i wykonać z niej figurki, albo za pomocą balona i mąki przygotować gniotka.

Dobrą zabawą, która jednocześnie będzie okazją do śmiechu, może być strojenie różnych min. Możecie mówić, jakie miny mają być pokazane, albo możesz pokazywać jakąś minę, a dziecko będzie miało zgadywać, co ona oznacza. Aby urozmaicić zabawę, możecie robić zdjęcia i stworzyć z nich później galerię min, zarówno tych zwyczajnych, jak i śmiesznych czy strasznych.

Jak bezpiecznie rozładować dziecięcą energię podczas deszczu?

Jak wiadomo, dzieci mają niespożyte pokłady energii, które potrzebują ujścia. Dlatego w deszczowe dni, poza zabawami, które mają ćwiczyć kreatywność i sprzyjać wyciszeniu, warto zaproponować również takie, które pomogą rozładować nadmiar energii. Tak, aby było to bezpieczne i nie powodowało żadnych zniszczeń, czy obrażeń u dziecka.

Jedną z propozycji może być przygotowanie papierowych kulek, którymi będziecie rzucać do wyznaczonego celu – narysowanej np. na tekturze tarczy albo do ustawionego trochę dalej garnka. Inną propozycją dla aktywnego dziecka może być skakanie czy to w miejscu – jak najwyżej, czy od jednego punktu do drugiego.

Warto również włączyć muzykę i zachęcić dziecko do tańca. To nie tylko dobry sposób na spożytkowanie energii, ale również okazja do wykonywania różnych ćwiczeń gimnastycznych, które pozwolą rozciągnąć i rozluźnić ciało. Taka zabawa z pewnością wywoła uśmiech na Waszych twarzach i sprawi, że deszczowy dzień przestanie być ponury.

Przebywanie w domu podczas deszczu, wcale nie musi być nudne i męczące, jeśli tylko przygotujecie odpowiednie zabawy. Możesz wykorzystać do tego gotowe propozycje, jak np. kolorowanki czy magnetyczne układanki, albo puścić wodze wyobraźni i zaproponować zabawę, którą sami stworzycie.

Artykuł Sponsorowany