Czym jest astygmatyzm i jak się objawia?

Choroby i wady pojawiające się w obrębie narządu wzroku wymagają profesjonalnej diagnostyki oraz terapii. W przypadku wad wzroku, wystarczy jedynie dobranie odpowiedniego aparatu okulistycznego, który będzie w stanie ją skorygować. Najpopularniejszym problemem w okolicy narządu wzroku jest niezborność. Czym ona dokładnie jest, a także jak się objawia?

Niezborność – na czym polega ta wada wzroku?

Niezborność to nic innego jak astygmatyzm, czyli wada wzroku polegająca na zburzeniu symetrii obrotowej gałki ocznej. Zastanawiając się co to jest astygmatyzm, można wskazać, że jest to jedna z popularniejszych wad wzroku, jaka występuje w społeczeństwie. W przebiegu astygmatyzmu rogówka lub soczewka oka mają zdeformowany kształt, co powoduje charakterystyczne „krzywienie się” widzenia i nieostrość odczytywanego obrazu. Astygmatyzm powoduje także szereg innych dolegliwości, które mogą objawiać się w różny sposób. Niemniej jednak do korekcji tej wady wzroku można wykorzystać odpowiednie soczewki kontaktowe, które zostaną dobrane na podstawie pełnej diagnostyki.

Jak objawia się niezborność?

Astygmatyzm – objawy to całkiem długa lista symptomów, które jednak w początkowej fazie nie są jednoznaczne. Wiele osób, nadal może pomylić pierwsze symptomy astygmatyzmu z np. zmęczeniem oka. Jednak do najpopularniejszych objawów tej wady wzroku można zaliczyć:

  • nieostre i niejasne widzenie;
  • charakterystyczne krzywienie się widzianego obrazu;
  • rozmazywanie się linii prostych i nie tylko podczas patrzenia na kontury przedmiotu;
  • lepsza widoczność linii poziomych niż pionowych lub odwrotnie;
  • mrużenie oczu celem poprawy ostrości widzenia.

Często zdarza się, że w zaawansowanym stadium astygmatyzmu pojawiają się chroniczne bóle głowy oraz łzawienie spojówek.

Jakie są metody leczenia niezborności?

Astygmatyzmu nie można wyleczyć. Wadę tę można jedynie korygować dobierając odpowiednie soczewki kontaktowe lub okulary. Znacznie częściej wybierane jest to pierwsze rozwiązanie z uwagi na dyskrecję noszenia. Wadę wzroku diagnozuje się podczas badania okulistycznego, gdzie specjalista określa także stopień jej zaawansowania. Na tej podstawie dobierane są soczewki na astygmatyzm (ewentualnie okulary) o odpowiednich parametrach.

Jakie szkła kontaktowe są przeznaczone dla osób z niezbornością?

Astygmatyzm to wada polegająca na zdeformowaniu jednego lub obu elementów aparatu wzroku. Soczewki kontaktowe pomagają jednak tę niedoskonałość skorygować. Szkła przeznaczone dla osób z niezbornością to soczewki toryczne. Ich zasada działania, a także budowa znacznie różnią się od klasycznych szkieł. Soczewki na astygmatyzm mają kształty przeciętego na pół obwarzanka, a także wyróżniają się różnymi grubościami na całej powierzchni. Ich działanie polega na przywróceniu odpowiedniego kształtu i skorygowanie kąta padania światła na rogówkę. Dzięki temu następuje niemalże natychmiastowa poprawa jakości i ostrości widzenia. Takie soczewki powinny być zawsze dobrane przez specjalistów, którzy ustalą ich odpowiednie parametry.