Jak dbać o kręcone włosy. Proste zasady, które uratują twoją fryzurę

Jak dbać o kręcone włosy? Loki to marzenie wielu osób, ale ich posiadacze dobrze wiedzą, jakie niedogodności się z tym wiążą. Jeśli masz kręcone włosy i chcesz, by zawsze wyglądały lśniąco i zdrowo, stosuj się do poniższych zasad.

Co lubią kręcone włosy?

Jak dbać o kręcone włosy, by nie utraciły naturalnego blasku? Wbrew pozorom liczą się nie tylko kosmetyki używane do ich mycia. Kręcone włosy są bardzo wymagające, ale – przy odpowiedniej pielęgnacji – na pewno dodadzą uroku swojemu właścicielowi lub właścicielce.

Kup jedwabną poszewkę na poduszkę

To nie zbytek luksusu, ale konieczność, jeśli nie chcesz, by twoje włosy łamały się i rozdwajały z powodu tarcia o poduszkę. Jedwab ma też tę cudowną właściwość, że nie pozbawia włosów wilgotności. Twoja cera także będzie ci wdzięczna.

Układaj włosy, gdy są mokre

Jeśli chcesz podkreślić naturalny skręt twoich loków, użyj żelu, pianki lub innego produktu do stylizacji włosów, zanim je wysuszysz. Takie zabiegi są dla kręconych włosów mniej obciążające.

Używaj odżywek do włosów kręconych

Nie, to nie mit. Do kręconych włosów naprawdę można kupić specjalne odżywki. Powinny zawierać masło shea, olejek arganowy lub wyciąg z aloesu. Te składniki silnie nawilżają i zmiękczają włosy, co pomaga podkreślić ładne skręty.

Zaplanuj regularne wizyty u fryzjera

Kręcone włosy wyglądają zdrowo tak długo, jak długo nie pozwolisz im ulec zniszczeniu. Dotyczy to między innymi rozdwajania się. Regularne podcinanie końcówek zapobiega uszkodzeniu struktury włosa, dzięki czemu skręty są lepiej uwidocznione. Co, jeśli nie będziesz podcinać końcówek? Ryzykujesz, że ostanie kilka centymetrów fryzury będzie pozbawione skrętów, proste i wyraźnie zniszczone.

Dbaj o dietę bogatą w witaminy

Owoce, warzywa, pełnoziarniste kasze, pieczywa i makarony to twój klucz do zdrowych i lśniących, a przy okazji ładnie kręcących się włosów. Nie zapomnij też o regularnym piciu wody. Odwodnienie organizmu w pierwszej kolejności jest widoczne właśnie na włosach.

Czego nie lubią kręcone włosy?

Unikaj szamponów z siarczanami i częstego mycia głowy

Kręcone włosy będą miały naturalne i elastyczne skręty tak długo, jak długo będą odpowiednio nawilżone. Nie używaj szamponów zawierających siarczany, bo ich wysuszające działanie może osłabić kręcone włosy. Nie myj też ich zbyt często. Pamiętaj, że woda nie nawilża, tylko wysusza włosy. Jeśli nie są mocno przetłuszczające, myj je co kilka dni.

Unikaj suszarki do włosów

Gorące powietrze ma destrukcyjny wpływ na kręcone włosy. Pod jego wpływem tracą naturalną wilgotność (nie ma to nic wspólnego z obecną na nich wilgocią), stają się łamliwe i kruche.

Latem włosy szybko schną na powietrzu i można w ogóle zrezygnować z suszenia mechanicznego. Zimą nie jest to takie proste. W takim wypadku warto zarezerwować więcej czasu na suszenie włosów i obniżyć temperaturę nawiewu.

Unikaj prostownicy i… termolokówki

Właściciele kręconych włosów także sięgają po termolokówkę, z reguły po to, by wyrównać loki. Nie jest to najlepszy pomysł, bo używanie gorących urządzeń do stylizacji niszczy kręcone włosy. To samo tyczy się prostownicy – wysusza i mocno osłabia włosy, a efekt jej stosowania jest krótkotrwały. Jeśli jednak naprawdę musisz z niej skorzystać, nie zapomnij o kosmetykach termoochronnych.