Są takie materiały, które uważa się za bardzo delikatne, a wręcz słabe. Niewątpliwie należą do nich zarówno porcelana, jak i ceramika i choć oba są piękne, to jednak nie ma się co oszukiwać, naprawdę łatwo można je uszkodzić. Ale czy można je naprawić? Otóż wyobraźcie sobie, że tak. I dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić.
Jak naprawić porcelanę? Poradnik od A do Z
Czy zbity kubek porcelanowy bądź też misa muszą być wyrzucone? Oczywiście, że nie. Otóż wystarczy je tylko skleić. Brzmi prosto i w zasadzie nie można powiedzieć, że proste nie jest. Nim przejdziemy jednak do klejenia należy odpowiednio przygotować poszczególne elementy. Najlepiej je bardzo dokładnie umyć, ale nie pod silnym strumieniem wody. Potrzebujecie zaledwie ściereczki wilgotnej. Po przetarciu porcelany trzeba jeszcze jej powierzchnię odtłuścić. Koniecznie trzeba usuną wszelkie zabrudzenia z porcelany, szczególnie zaschnięty tłuszcz, bo w innym przypadku klej może dobrze się nie trzymać. Czym odtłuścić porcelanę? Do tego celu bardzo dobrze sprawdzi się benzyna lakowa. Można też użyć rozpuszczalnika czy spirytusu. Po wszystkim każdy element opłukujemy wodą i czekamy, aż będzie całkowicie suchy. Nim zaczniecie kleić poszczególne elementy pamiętajcie jeszcze, aby odpowiednio zapanować kolejność klejenia, tak aby wszystko do siebie idealnie pasowało. Tutaj mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie, końcówkę każdego elementu przeszlifujcie jeszcze papierem ściernym o małej gramaturze.
Jak dobrze skleić porcelanę ?
Do klejenia porcelany potrzebujmy rzecz jasna odpowiedniego kleju. Można postawić na epoksydowy, który zapewnia bardzo mocny chwyt, a przy tym jest bezbarwny. Klejenie zawsze rozpoczynamy od nałożenia kleju na krawędź największego elementu danego naczynia. Następnie dociskamy do niego pozostałe fragmenty. Podczas dociskania wyciśnięty zostanie nadmiar kleju, który możemy bardzo szybko usunąć. Wystarczy tylko ściereczka zwilżona w spirytusie. Musicie to jednak robić bardzo szybko, bo klej epoksydowy wiąże się wręcz ekspresowo i trzeba przyznać, że jest to naprawdę dobry klej do porcelany. Na końcu jeszcze każdy z elementów po dociśnięciu i zebraniu nadmiaru kleju, unieruchamiamy przy użyciu taśmy malarskiej. Zatem rzeczywiście najlepszy klej do porcelany to klej epoksydowy. Gdy powierzchnia już wyschnie należy odkleić taśmę malarską i jeżeli nadal widoczny będzie nadmiar kleju, to wystarczy go usunąć, stosując papier ścierny. Gotowe! Taka naprawa jest niezwykle szybka, a wręcz ekspresowa. Czas teraz dowiedzieć się, czym skleić ceramikę.
Czym skleić ceramikę?
Wiecie już czym skleić porcelanę to czas przejść do ceramiki. I tutaj również musicie wiedzieć, że klejenie ceramiki nie musi być ani trudne, ani też czasochłonne. Znowu kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Należy ją umyć, a następnie odtłuścić, a potem można już przejść do samego klejenia. Najlepszym klejem do ceramiki jest klej cyjanoakrylowy. On również jest bezbarwny i zapewnia mocny chwyt. Przyda się jeszcze specjalny aktywator, który przyspiesza klejenie. Polecamy ATK FILL, który jest proszkiem, który pozwala na wypełnienie szczelin czy ubytków. Jeżeli nałożycie kleju zbyt dużo to od razu usuńcie jego nadmiar. I znowu tutaj przyda się papier ścierny, ale można też przeszlifować powierzchnie za pomocą pilnika.
O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Mamy dla Was jeszcze kilka rad dotyczących właśnie klejenia ceramiki czy porcelany. Zawsze pamiętajcie, aby powierzchnia była bardzo dobrze oczyszczona. Następnie nie zapomnijcie jej odtłuścić. Do usunięcia nadmiaru kleju możecie użyć wilgotnej ściereczki. Jeżeli klej zaschnie, to użyjcie papieru ściernego o małej gramaturze, tak by nie usunąć choćby wzorów z danych przedmiotów. Taka praca nie jest bardzo trudna, natomiast musicie liczyć się z tym, że wymaga dużej dokładności i precyzji. Ale z drugiej strony możecie zachować ulubioną misę czy komplet filiżanek, które mają dla Was dużą wartość. Kluczem do sukcesu jest też odpowiedni klej i w żadnym wypadku nie należy stosować klejów uniwersalnych. Należy dobierać klej pod kątem samego materiału i gotowe.