Stres — jak sobie z nim radzić?

Wielu z nas staje przed wyzwaniami, które mogą być stresujące, przytłaczające i wywoływać silne emocje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jesteś zestresowany, z powodu swojej pracy, lub czegoś bardziej osobistego? W tym artykule przedstawimy wskazówki, które pomogą w walce ze stresem. Zapraszamy do lektury.

Walcz albo uciekaj

Nagły lub utrzymujący się stres aktywuje układ nerwowy i zalewa krwiobieg adrenaliną i kortyzolem, czyli dwoma hormonami, które podnoszą ciśnienie krwi, przyspieszają tętno i podnoszą poziom cukru we krwi. 

Te zmiany skłaniają twoje ciało do reakcji walki lub ucieczki. Umożliwiło to naszym przodkom prześcignięcie tygrysów szablozębnych, a dziś jest pomocne w sytuacjach takich jak uniknięcie wypadku samochodowego. 

Ale większość współczesnych przewlekłych stresorów, takich jak finanse lub trudny związek, utrzymuje twoje ciało w tym podwyższonym stanie, który szkodzi zdrowiu.

Skutki zbyt dużego stresu

Wiele badań łączy przewlekły stres z wyższym ryzykiem chorób serca, udaru, depresji, przyrostu masy ciała, utraty pamięci, a nawet przedwczesnej śmierci. W związku z tym bardzo ważne jest, aby rozpoznawać sygnały ostrzegawcze!

Porozmawiaj z lekarzem o sposobach radzenia sobie ze stresem, jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów:

  • Przedłużające się problemy ze snem,
  • Częste silne bóle głowy,
  • Utrata lub przyrost masy ciała,
  • Poczucie wycofania lub bezwartościowości,
  • Ciągły gniew i drażliwość,
  • Utrata zainteresowania zajęciami,
  • Ciągłe zamartwianie się lub obsesyjne myślenie,
  • Nadmierne używanie alkoholu lub narkotyków,
  • Niezdolność do koncentracji,

Zdrowe sposoby na to, jak rodzić sobie ze stresem

Silne emocje, poddenerwowanie lub problemy ze snem i jedzeniem mogą być normalnymi reakcjami na stres. Oto kilka zdrowych sposobów radzenia sobie ze stresem:

Rób przerwy od oglądania, czytania lub słuchania wiadomości

Dobrze wiedzieć, co się dzieje na świecie, ale ciągłe słuchanie i czytanie o traumatycznych wydarzeniach może być bardzo stresujące. Rozważ ograniczenie wiadomości do kilku razy dziennie. Staraj się także nie sięgać tak często do telefonu, nie włączaj telewizora i ekranu komputera.

Dbaj o siebie

Alkohol, nikotyna i kofeina mogą tymczasowo łagodzić stres, ale mają negatywny wpływ na zdrowie i na dłuższą metę mogą pogorszyć stres

Z wielu badań wynika, że dobrze odżywione organizmy radzą sobie lepiej, więc zacznij od  dobrego śniadania, dodaj więcej ekologicznych owoców i warzyw do swojej diety, unikaj przetworzonej żywności i cukru oraz pij więcej wody.

Pomagaj innym

Dowody pokazują, że osoby, które pomagają innym, czy to przez wolontariat, czy pracę w społeczności, bardzo często są bardziej odporne na różne czynniki.

Jeśli nie masz czasu na wolontariat, staraj się codziennie wyświadczać komuś przysługę. Przykładowo, może to być coś niewielkiego, jak pomaganie komuś w zrobieniu zakupów lub pójście na spacer z przyjacielem.

W terapii online pomoc profesjonalnych terapeutów udzielana jest także w innych językach.

Zaakceptuj rzeczy, których nie możesz zmienić

Zmiana trudnej sytuacji nie zawsze jest możliwa. Spróbuj skoncentrować się na rzeczach, nad którymi masz kontrolę.

Na przykład, jeśli Twoja firma dokonuje zwolnień, możesz skupić się na rzeczach, które możesz kontrolować, takich jak poszukiwanie nowej pracy.

Skorzystaj z pomocy specjalisty

Jeśli czujesz, że naturalne sposoby nie pomagają Ci w łagodzeniu stresu, lub symptomy są na tyle silne, że myślisz o samobójstwie, porozmawiaj z psychologiem, pracownikiem socjalnym lub doradcą zawodowym.

Czasami warto skorzystać z pomocy specjalisty, aby jak najszybciej uporać się ze swoimi problemami. Umów się już dziś – Twoje zdrowie i życie są tego warte.