Jak urządzić dziecięcy pokój?

Urządzanie dziecięcego pokoju to nie lada wyzwanie dla rodziców. Wielu z nich ma problem z wyborem odpowiednich kolorów lub harmonijnym połączeniem kilku odcieni, elementów wyposażenia i akcesoriów. Wszystko dlatego, że to od rodziców zależy w dużej mierze komfort i samopoczucie dziecka, szczególnie gdy mowa o maluchu, który nie potrafi jeszcze w pełni samodzielnie podejmować decyzji. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak urządzić pokój dziecięcy, aby ten stał się wspaniałym prywatnym placem zabaw dla dziecka, w którym również wygodnie wypocznie i będzie mieć do dyspozycji miejsce do nauki.

Po pierwsze: wybierz odpowiednie kolory

Kolorystyka, która nas otacza na co dzień w pomieszczeniach domowych, ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i komfort życia. Ma to również znaczenie dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w samodzielnym mieszkaniu w swoim nowym pokoju. Warto zatem zadbać, aby aranżacja była przyjazna i nie przytłaczała malucha.

Zacznij od wybrania odpowiedniej kolorystyki. W przypadku chłopców zdecydowanie najlepszym wyborem będzie biel i błękit z dodatkiem szarości, które możesz połączyć z ciemniejszym akcentem w postaci granatu lub czerwieni, co pozwoli urządzić pokój w stylu marynistycznym. Natomiast w przypadku dziewczynek doskonale sprawdzą się pastelowe odcienie, w tym przede wszystkim róż przeplatany z bielą lub delikatnym beżem.

Po drugie: postaw na wysokiej jakości elementy wyposażenia

Po wyborze odpowiednich kolorów i stylu aranżacyjnego przyjdzie czas na zakup mebli. Najlepiej traktować to działanie jak wieloletnią inwestycję i tym samym zdecydować się na wybór wyłącznie najwyższej jakości mebli, które okażą się trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia – tym samym dostosowane do intensywnej eksploatacji. Dzięki temu nie będzie konieczności ich szybkiej wymiany. Zadbaj zatem o wyposażenie pokoju dziecięcego w wygodne łóżko z materacem, biurko z komfortowym fotelem, komodę, szafę i regały. Świetnie sprawdzą się także półki ścienne na drobne akcesoria i elementy dekoracyjne.

Po trzecie: nie zapomnij o akcesoriach

Akcesoria w pokoju dziecięcym są równie ważne, dlatego warto im poświęcić odpowiednią ilość czasu, gdyż świetnie dopełniają aranżowaną przestrzeń. Wybierz miękkie i przyjemne dywany, na których maluch będzie mógł się komfortowo bawić, przyjemne koce i poduszki, umilające czas spędzany w pokoju podczas drzemki, a także skrzynie na zabawki, dzięki którym w pokoju będzie łatwiej zadbać o porządek. Świetną propozycją jest także tablica magnetyczna na ścianę dla dzieci, która pozwoli im na zabawę w szkołę, zapisywanie notatek, planu lekcji bądź zajęć dodatkowych czy rysowanie do woli i zmazywanie swoich dzieł w dowolnym momencie. Każdy maluch będzie z pewnością zachwycony z takiego gadżetu, który będzie miał do swojej dyspozycji. Rysowanie na tablicy zapewni mu znacznie więcej frajdy niż malowanie po tradycyjnej kartce papieru.

źródło zdjęć: freepik.com