Jak zapuszczać włosy?

Włosy człowieka rosną około 1 centymetra na miesiąc. Można podzielić go na trzy fazy. Etap wzrostu, etap przejściowy i fazę spoczynku. W ciągu całego roku włosy nieskracane mogą zatem wydłużyć się o około 12 cm.

W internecie można znaleźć wiele poradników i artykułów na temat procesu zapuszczania włosów. Najbardziej interesują one kobiety, niemniej i mężczyźni coraz częściej interesują się tym tematem. W tym artykule wyjaśnimy, jakie są najskuteczniejsze sposoby zapuszczania włosów i jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów na etapie zapuszczania.

Ile trwa zapuszczanie włosów?

Tematyka wzrostu włosów interesuje najczęściej osoby niezadowolone z wykonanego strzyżenia, zmagające się ze skutkami silnej terapii farmakologicznej lub po prostu planujące metamorfozę swojego wyglądu. I tak jak włosy można skrócić szybko, tak na etap ich wzrostu trzeba będzie poczekać.

Warto dodać, że większość domowych sposobów na zapuszczanie włosów jest zawodna i nie ma żadnych cudownych metod na błyskawiczny wzrost włosów. Niemniej, można wspomagać ich rozwój z wykorzystaniem dobrej jakości kosmetyków: wcierek, masażu skalpu i odpowiedniej pielęgnacji.

Najskuteczniejsze sposoby na porost włosów

Spośród wielu dostępnych metod zapuszczania włosów wybraliśmy kilka skutecznych, bezpiecznych i rekomendowanych przez najlepszych fryzjerów z poznańskiej Pracowni fryzjerskiej CutCut. Do przynoszących najbardziej wymierne efekty zalicza się, między innymi:

Zrównoważone mycie

Zbyt częste mycie włosów i narażanie skóry głowy na kontakt z silnymi substancjami zawartymi w zwykłych szamponach do włosów (SLS, SLES, parabeny i pochodne ropy naftowej) mogą zaburzyć naturalną barierę skalpu. Nadmierne usuwanie gromadzącego się na skórze sebum może przyczynić się do przesuszenia, podrażnienia i osłabienia włosów, Staraj się myć włosy co 2-3 dni, a jeśli masz włosy tłuste, możesz zastosować suchy szampon między myciami. Polecamy film i artykuł ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi mycia włosów: Jak prawidłowo myć włosy?.

Zadbaj o swoją dietę

To, co jesz ma bardzo duży wpływ na to jak wyglądają Twoje włosy, skóra i paznokcie. Dlatego podczas zapuszczania włosów zadbaj o to, aby Twoja dieta była bogata w białko, witaminy i minerały. to składniki niezbędne do zdrowego wzrostu włosów. Włącz do swojej diety białko, żelazo, cynk, witaminę C i A, a także kwas foliowy. Możesz również wspomóc się dostępnymi na rynku suplementami np. z dodatkiem skrzypu.

Stosuj odpowiednie kosmetyki

Kosmetyki: szampony, wcierki, maski, odżywki i sera mają kolosalne znaczenie dla stanu Twoich włosów. Dlatego uważnie czytaj składy. Wybierz szampon i odżywkę, które są odpowiednie dla twojego typu włosów – najlepiej z linii profesjonalnej/specjalistycznej. Jeśli masz suche lub łamliwe włosy, wybierz produkty, które nawilżają i wzmacniają włosy. To bardzo ważne, kiedy jesteś na etapie zapuszczania. Zadbaj o końcówki, unikaj stylizacji na gorąco i wykonuj zabiegi odżywcze/regeneracyjne/nawilżające. Latem chroń włosy przed promieniowaniem UV. Noś nakrycie głowy i stosuj specjalne kosmetyki z filtrem przeznaczone do włosów.

Unikaj stylizacji na gorąco

Wysokie temperatury są szkodliwe dla włosów. Ich łuska się otwiera, stają się matowe, przesuszone – ucieka z nich wilgoć odpowiedzialna między innymi za sprężystość i zdrowy wygląd. Suszenie, prostowanie i używanie lokówki do włosów  może osłabić i uszkodzić włosy, co utrudni ich wzrost. Stosuj stylizację na gorąco tylko wtedy, gdy jest to konieczne i zawsze stosuj termoochronne kosmetyki.

Regularnie podcinaj końcówki włosów

Długie włosy powinny mieć regularnie podcinane końcówki. Wynika to z tego, że wraz z czasem zapuszczania końcówki zaczynają się rozdwajać. Częste podcinanie końcówek włosów może pomóc w utrzymaniu ich zdrowia i zapewni ich estetyczny, zdrowy wygląd. Co ważne – podcinanie końcówek wcale nie wpływa na tempo wzrostu włosów – to mit!

Popraw ukrwienie skóry głowy

Regularny masaż skóry głowy może pobudzić krążenie krwi i stymulować wzrost włosów. Możesz zastosować masaż przy użyciu olejków eterycznych lub masować skalp specjalnym przyrządem do masażu (bez wibracji!). Skuteczny może być również peeling skóry głowy. Pomoże Ci on nie tylko usunąć resztki sebum, zanieczyszczeń, martwego naskórka, ale też pozostałych kosmetyków do stylizacji włosów, ale również pobudza krążenie co przyczyni się do lepszego ukrwienia cebulek i co za tym idzie – poprawi wzrost włosów.

Najskuteczniejsze substancje w kosmetykach wspomagające zapuszczanie włosów

Pielęgnacja włosów ma realny wpływ na ich kondycję i wygląd. Jeżeli chcesz zapuszczać włosy możesz stosować szampony stymulujące wzrost włosów, które składniki aktywujące cebulki włosowe, takie jak minoksydyl, kofeinę lub witaminy. Warto również wyposażyć się w proteiny, keratynę lub witaminy, które pomagają wzmocnić włosy i zapobiegać łamliwości. Dla wzmocnienia efektu można wykorzystać również serum przyspieszające wzrost włosów. Pobudza ono mieszki włosowe, stymuluje krążenie krwi w skórze głowy i nawilża skalp. Dobrze kiedy takie preparat będzie miał w składzie olej rycynowy, olej kokosowy lub olej z nasion dyni.

Ważne jest, aby pamiętać, że kosmetyki mogą pomóc w stymulowaniu wzrostu włosów, ale nie zawsze są w stanie rozwiązać problemy z łysieniem. W przypadku poważnych problemów z włosami najlepiej skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem.