Soczewki dwutygodniowe: zalety i wady

Szkła kontaktowe to prosty i dyskretny sposób na to, by skorygować istniejącą już wadę wzroku. Zwykle są one dobierane przez okulistów zarówno pod względem mocy, ale także i ich rodzaju. Jednocześnie szkła kontaktowe mogą także zostać dobrane perfekcyjnie do stylu życia osoby, która będzie z nich korzystała. Obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem są modele przeznaczone do noszenia przez dwa tygodnie. Jakie są więc ich wady i zalety?

Soczewki do noszenia przez dwa tygodnie – czym się one wyróżniają?

Soczewki dwutygodniowe to rodzaj szkieł, który nie musi być wymieniany każdego dnia, jak ma to miejsce np. w przypadku soczewek jednodniowych. De facto każde rodzaje soczewek z uwzględnieniem wady wzroku, którą one korygują, mogą być modelami dwutygodniowymi. Jednocześnie użytkownicy muszą pamiętać o tym, że tego typu szkła wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a także czyszczenia i przechowywania. W przeciwnym razie, z powodu zabrudzeń i uszkodzeń na ich powierzchni, mogą nie nadawać się do dalszego użytku już po jednym dniu.

Jakie są największe zalety soczewek do noszenia przez dwa tygodnie?

Soczewki dwutygodniowe mogą pochwalić się całkiem długą listą zalet. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze to, że nie u wszystkich osób mogę się one faktycznie sprawdzić. Do ich największych atutów można zaliczyć:

  • oszczędność – soczewki dwutygodniowe nie wymagają kupowania ich z taką samą częstotliwością jak np. modele jednodniowe;
  • wygoda – brak konieczności stałej wymiany soczewek również jest jedną z ich większych zalet;
  • higiena – soczewki dwutygodniowe zwykle są uważane za bardziej higieniczne niż te, które można nosić przez cały miesiąc.

Wyżej wymienione zalety przyczyniają się do tego, że popularność soczewek 14-sto dniowych stale rośnie.

Jakie wady mają soczewki 14-sto dniowe?

Choć nie da się zakwestionować zalet, jakimi cechują się soczewki dwutygodniowe, to nie można również pominąć tego, że mają one kilka mankamentów. Często użytkownicy skarżą się na to, że nawet jeśli wykorzystali je tylko kilka razy, to po upływie 14 dni i tak musieli wyrzucić otwarty blister. Warto także zwrócić uwagę na to, że te soczewki wymagają nieco większej pielęgnacji. Modele jednodniowe można wyrzucić tuż po wykorzystaniu. Jednak soczewki dwutygodniowe wymagają dobrania odpowiedniego płynu, a także przechowywania ich w sterylnym opakowaniu. W przeciwnym razie, na ich powierzchni szybko pojawią się zabrudzenia, a przeniesienie ich do oka grozi rozwojem infekcji.

Kiedy warto postawić na soczewki do noszenia przez dwa tygodnie?

Wiele osób może się zastanawiać, jak dobrać soczewki kontaktowe pod względem częstotliwości ich wymiany? Otóż trzeba dopasować je do swoich potrzeb i stylu życia. Soczewki dwutygodniowe to idealne rozwiązanie dla osób, które korzystają z nich na co dzień, a także mają wystarczająco dużo czasu, by zadbać o standardy higieniczne. Jeśli soczewki są wykorzystywane tylko doraźnie, to o wiele lepszym rozwiązaniem staną się modele jednodniowe, których nie trzeba pielęgnować.