Solejka – dla kogo plisy?

Solejka czyli plisowana spódnica to fason, który nosiły jeszcze nasze babcie. Powstaje gdy plisy harmonijkowe są płasko dociskane w tym samym kierunku. Może być mini, midi, maxi w dowolnym kolorze. Plisy mogą być drobniutkie lub duże i toporne. Jej uniwersalność to pewnie sekret dla którego od lat nie wychodzi z mody. 

Plisy w historii świata. 

Jej charakterystyczna nazwa pochodzi od francuskiego słowa le soleil – słońce jednak nie był to absolutnie francuski wynalazek. Pierwsze dowody na plisowanie ubrań znaleziono w starożytnym egipcie. Plisy podkreślały status osoby noszącej takie tkaniny, zapewne sama Kleopatra prócz kąpieli w mleku, kolorowych makijaży była też prekursorką plisowanych tkanin. Plisy znajdziemy w szkockich kiltach, które są strojami formalnymi. Były popularne w XVI wiecznych kreacjach Elzbięty Tudor, szczególnie jej plisowanych kołnierzach nadających dostojności. W latach 2000 

Dla kogo polecamy: 

Dla kobiet o sylwetce jabłka czyli z rozbudowaną tkanką tłuszczową w okolicy brzucha solejka nie jest polecana ponieważ może ten brzuch podkreślać. Plisy będą się układały w tym miejscu inaczej co będzie odznaczało się na materiale i przeciągało wzór właśnie do tego miejsca. Solejka dobrze wygląda na osobach szczupłych, potrafi ukryć brak talii, solejki midi skrócą zbyt wysokie kobiety natomiast mini wydłuża krótkie nogi niskich osób zatem jest duży potencjał w jej doborze. Ukryje zbyt szerokie biodra jak i biodra które nie są zbyt krągłe. Solejka doskonale podkreśli talię osób o figurze gruszki, odpowiednio wystylizowana z kolei pozwoli stworzyć iluzję talii u bardziej chłopięcych sylwetek. 

Z czym nosić solejkę? 

Solejkę możemy zestawiać właściwie ze wszystkim – z kataną, swetrami, ramoneską, zwykłym t-shirtem albo elegancką koszulą. Noszą ją kobiety na spotkania biznesowe, do szkoły, na romantyczne randki z drugą połówką, szalone imprezy do białego rana czy spotkania rodzinnego na urodzinach cioci. Z lekkich, delikatnych materiałów w pastelowe kolory wspaniale prezentują się w letnie miesiąca, te z grubszych materiałów i długim kroju przydadzą się w naszej szafie na zimę.