Ostatnio obserwujemy rosnące zainteresowanie zabiegami , które w sposób naturalny poprawią nasze samopoczucie i wygląd. Rośnie popyt na delikatność i zdrową , wypoczętą skórę . Coraz więcej z nas chce świadomie prowadzić zdrowy tryb życia. Stymulatory tkankowe to substancje zawarte w produktach, które mają za zadanie pobudzić regenerację skóry oraz poprawić jej kondycję. Coraz popularniejsze stają się w dziedzinie medycyny estetycznej i kosmetologii. W niniejszym artykule omówimy, czym są stymulatory tkankowe, jak działają, jakie mają zalety i wady oraz jak prawidłowo stosować te produkty.
Co to są stymulatory tkankowe?
Stymulatory tkankowe to preparaty zawierające składniki aktywne, które mają zdolność stymulowania procesów regeneracyjnych w organizmie. Stymulatory tkankowe to jedna z najdynamiczniej rozwijających się grup preparatów w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej. Mogą być stosowane w celu odbudowy struktury skóry co daje naturalne efekty poprawy jędrności, napięcia, gęstości skóry ale mogą też poprawiać naszą witalność i dobre samopoczucie poprzez wpływanie na reakcje zachodzące w całym organizmie. Istnieje wiele różnych rodzajów stymulatorów tkankowych, istnieją też różne drogi ich dostarczania do organizmu, dlatego mamy możliwość wyboru w zależności od problemu z jakim się spotykamy i od preferencji danego pacjenta.
Jak stymulatory tkankowe działają?
Stymulatory tkankowe mogą działać na różne sposoby, w zależności od ich składu i przeznaczenia. Niektóre z nich stymulują produkcję kolagenu i elastyny, poprawiając jędrność i elastyczność skóry. Inne mają za zadanie poprawić mikrokrążenie i dotlenienie tkanek, co przyspiesza proces regeneracji. Istnieją także stymulatory, które redukują procesy zapalne w organizmie, co może mieć pozytywny wpływ na stan skóry. Niektóre z nich oprócz stymulowania dodają nieco objętości. Wybór mamy duży a wybieramy dopiero po ocenie stanu jaki mamy u danej osoby.
Rodzaje stymulatorów tkankowych
Tak jak powiedziano już wyżej mamy bardzo dużo preparatów zawierających w składzie stymulatory tkankowe. Sa te do stosowania w gabinetach medycyny estetycznej i te do stosowania w domu. Niektóre z nich można np. dostarczać drogą doustną. Są takie które wchodzą w skład kosmetyków, musimy jednak pamiętać, że ich stężenie jest dużo niższe niż w produktach stosowanych przez profesjonalistów a ponadto wiele z tych związków chemicznych nie jest w stanie pokonać bariery naskórka i dostać się do głębszych warstw skóry czyli tam gdzie powinny działać.
Korzyści stosowania stymulatorów tkankowych
Stosowanie stymulatorów tkankowych może przynieść wiele korzyści, takich jak poprawa jędrności i elastyczności skóry, redukcja zmarszczek, czy delikatne zwiększenie objętości tkanek. Niektóre z nich przyjmowane w formie np. doustnej mogą działać nie tylko na skórę, ale także mogą mieć pozytywny wpływ na cały organizm, poprawiając ogólną kondycję i samopoczucie.
Działania niepożądane
W przypadku stymulatorów są to takie same działania jak po większości zabiegów w medycynie przeciwstarzeniowej czyli przejściowe podrażnienia skóry, lub zaczerwienienia . Kluczowa jest konsultacja ze specjalistą bo jest pewna część populacji uczulona np. na witaminy a niektóre z nich też mogą wchodzić w skład preparatów stymulujących.
Kto powinien unikać stosowania stymulatorów tkankowych?
Są pewne grupy osób, które powinny unikać stosowania stymulatorów tkankowych, takie jak kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby z chorobami skórnymi a także osoby cierpiące na schorzenia immunologiczne. W takich przypadkach raczej wykluczone są zabiegi w gabinecie a w przypadku kuracji domowych konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem .