Witaminy na mocne kości. Czy rzeczywiście pomagają?

Kości są bardzo ważną częścią naszego organizmu. Umożliwiają nam sprawne poruszanie się i utrzymują postawę naszego ciała. Pełnią również rolę ochroną dla naszych organów wewnętrznych — jak swego rodzaju zbroja, chroniąca je przed zranieniem. Każdy jednak, kto kiedykolwiek miał jakąś kość złamaną, doskonale wie, że nie są one niezniszczalne. Jak możemy o nie odpowiednio zadbać, aby mogły jak najlepiej pełnić swoją funkcję? Czym wzmacniać swoje kości? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.

Jak ważny jest układ kostny w naszym życiu?

Już od wczesnych lat edukacji jesteśmy uczeni o znaczeniu naszego układu kostnego. W naszym ciele znajduje się aż 206 kości o bardzo różnej wielkości czy funkcji, chociaż są pewne elementy wspólne, takie jak bardzo ważna rola w umożliwianiu, chociażby poruszania się czy ochrona organów wewnętrznych. Kości nadają również kształtu naszej sylwetce. Te rzeczy wydają się oczywiste dla każdego, ale czy wiedziałeś, że układ kostny magazynuje również wapń czy produkuje krwinki? Również bardzo ciekawym faktem jest to, że noworodki posiadają więcej kości, niż osoby dorosłe — mają ich równo 300, a ich liczba spada, gdyż część z nich zrasta się ze sobą wraz z wiekiem. 

Dlaczego o kości należy dbać?

Można zadać sobie pytanie, dlaczego dbanie o nasze kości jest ważne i skąd bierze się w ogóle taka potrzeba, skoro mogą się wydawać one dość mocnym elementem naszego organizmu? Kości tak jak wiele innych części naszego ciała, wraz z wiekiem ulega uszkodzeniu. Taki proces nazywamy demineralizacją. Nasze kości rozwijają się do momentu, gdy osiągamy wiek 25 lat, następnie zaś, zaczyna się właśnie proces, w którym zaczynają one tracić wapń i fosfor. Taki proces może się dodatkowo nasilić, jeśli mamy niedobór witaminy D w naszym organizmie. Można ten proces jednak opóźnić. Jak? Przede wszystkim za pomocą zbilansowanej diety czy odpowiedniej jej suplementacji witaminami. 

Zbilansowana dieta

Jeśli chcemy za pomocą diety wzmocnić nasze kości, to powinna być ona bogata przede wszystkim w wapń i witaminę D. Najlepszym źródłem wapnia, jest nabiał — mleko czy sery (najlepiej żółte). Natomiast w przypadku witaminy D, oprócz oczywiście słońca, bardzo dobrym, naturalnym źródłem są na przykład takie ryby jak łosoś, śledź czy sardynki. 

Suplementacja 

Nie zawsze jednak sama dieta wystarcza, aby dostarczać do naszego organizmu potrzebne substancje odżywcze. W szczególności witamina D może być problematyczna, ze względu na dostęp do słońca w Polsce i sezonowość pór roku. Często w takim przypadku warto pomyśleć o suplementacji diety. Jakie są dostępne na rynku witaminy na mocne kości? Większość dostępnych suplementów opiera się na siarczanie glukozaminy, witaminie C, kolagenie typu II czy kwasie hialuronowym. Ich stosowanie zalecane jest zazwyczaj dla osób starszych czy aktywnie uprawiających sport, aby usprawnić kondycję chrząstek oraz kości. 

Skąd wiedzieć, czy powinno się brać witaminy na mocne kości?

Przede wszystkim pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem, jeśli czujemy, że nasze kości potrzebują dodatkowej pomocy z powodu naszego wieku lub aktywnego trybu życia. Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy, takie jak często występujące złamania kończyn, to warto skonsultować to z lekarzem, gdyż mogą być symptomem głębszego problemu.