Jak dobrać soczewki kontaktowe – od jednodniowych do miesięcznych

Rynek soczewek kontaktowych jest niezwykle bogaty, dzięki czemu każdy jest w stanie dobrać idealny model odpowiednio do swoich potrzeb i preferencji. Czym różnią się soczewki jednodniowe od dwutygodniowych i miesięcznych? Dla kogo dobrym rozwiązaniem będą soczewki toryczne lub progresywne?

Soczewki jednodniowe – rozwiązanie dla ceniących komfort

Rodzaje soczewek, jakie mamy do dyspozycji, można podzielić między innymi ze względu na czas użytkowania. Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie komfort, są soczewki jednodniowe. Nie wymagają one przechowywania w specjalnych warunkach, gdyż bezpośrednio po wyjęciu z oka należy je zutylizować. Soczewki jednodniowe są dobrym wyborem dla osób, które na co dzień wolą te wielokrotnego użytku, a jednocześnie podróżują lub uprawiają sporty. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zachowanie higieny na odpowiednim poziomie może być trudne. Należy jednak pamiętać, że zarówno zakładanie soczewek, jak i ich zdejmowanie wymaga właściwego przygotowania. Trzeba umyć ręce, a następnie dokładnie je osuszyć. Używamy mydła antybakteryjnego bez dodatku substancji nawilżających. 

Soczewki wielokrotnego użytku – czym się różnią między sobą?

Soczewki jednodniowe są wygodnym, ale nieekonomicznym rozwiązaniem, dlatego chcą oszczędzić, można zdecydować się na te wielokrotnego użytku. Najpopularniejsze to soczewki dwutygodniowe oraz miesięczne. Pierwsze z wymienionych nosi się przez 14 dni, drugie natomiast przez 30. Po tym czasie należy je zutylizować. Soczewki wielokrotnego użytku wymagają właściwego przechowywania – przydatny będzie specjalny pojemniczek oraz płyn do soczewek. Wyboru odpowiedniego produkty dokonujemy, uwzględniając własne potrzeby, choć najlepiej sprawdzają się płyny wielofunkcyjne.

Soczewki toryczne i progresywne – dla kogo?

Soczewki toryczne powinny wybrać osoby, które mają zdiagnozowaną wadę wzroku, a jednocześnie astygmatyzm na poziomie co najmniej 0,5 dioptrii. Tymczasem soczewki progresywne są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują skorygować wzrok zarówno w kontekście widzenia z bliska, jak i z daleka. Dzięki temu nie trzeba już sięgać po dodatkową parę okularów, na przykład do czytania. Zakładanie i zdejmowanie soczewek torycznych i progresywnych, a także ich przechowywanie, wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku innych modeli.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Odpowiedź na pytanie, jak dobrać soczewki kontaktowe, nie jest jednoznaczna. Wiele zależy tutaj od rodzaju wady wzroku, a także preferencji pacjenta. Warto uwzględnić to, jaki styl życia prowadzimy. Osoby aktywne powinny postawić na soczewki jednodniowe, które dobrze sprawdzają się w czasie treningu. Jeśli pielęgnacja szkieł nie sprawia nam problemu, rozwiązaniem są soczewki wielokrotnego użytku, dzięki którym można sporo zaoszczędzić. Pamiętajmy, że w ich przypadku dodatkowo trzeba wyposażyć się w specjalny pojemniczek oraz płyn do soczewek. Niezbędne dla osób noszących szkła będą dobrej jakości krople do oczu, które wspomagają prawidłowe nawilżenie.