Drzazga to ciało obce, np. mały fragment drewna, szkła, ceramiki, opiłki metalu bądź kolca rośliny, które, kiedy wbije się pod skórę, sprawia wiele bólu. Przy okazji może także przenieść szkodliwe drobnoustroje chorobotwórcze. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej ją wyciągnąć. Jak wyciągnąć drzazgę z palca lub spod paznokcia? W zależności od wielkości drzazgi oraz sposobu jej ułożenia, metoda może się nieco różnić. Dowiedz się, jak zrobić to w odpowiedni sposób i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza.
Jak wyciągnąć drzazgę dziecku?
Dzieci spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, dlatego są szczególnie narażone na wbicie się drzazgi pod skórę. Jeśli widać jej końcówkę, wystarczy zamoczyć skórę w wodzie z mydłem i poczekać, aż zmięknie. Następnie należy wyprostować jej powierzchnię i sprawnym ruchem wyciągnąć drzazgę przy użyciu pęsety. Na koniec miejsce, w którym tkwiła drzazga, dezynfekujemy i opatrujemy ranę — jeśli jest mała, wystarczy nakleić na nią plaster z opatrunkiem. Jeżeli jednak drzazga tkwi pod skórą, konieczne będzie użycie igły. Należy ją wcześniej odkazić w spirytusie i przerwać powierzchnię skóry, docierając do drzazgi, aby ją delikatnie wydłubać.
Jeśli dziecko płacze na sam widok igły, protestuje przed prostym zabiegiem z obawy przed bólem, można skorzystać z innych sposobów. Oto one:
Jak wyciągnąć drzazgę cebulą?
Plaster cebuli o grubości około 0,5 cm należy przyłożyć do skóry w miejscu, gdzie tkwi drzazga, obwiązać bandażem i tak zostawić na noc. Za sprawą substancji chemicznych znajdujących się w cebuli, które działają ściągająco, powinno dojść do usunięcia ciała obcego spod skóry.
Jak wyciągnąć drzazgę ziemniakiem?
Wyciąganie drzazgi ziemniakiem to niezwykle skuteczny, a przy tym prosty sposób. W tym celu obierz ziemniaka, odkrój z niego plasterek i przyłóż go do miejsca, w którym utkwiła drzazga. Plasterek ziemniaka przytrzymaj kilka minut, ale nie dociskaj go. Po tym czasie drzazga powinna sama wysunąć się ze skóry.
Jak wyciągnąć drzazgę — soda
Za pomocą sody można pozbyć się małych drzazg, które weszły pod skórę dość głęboko (najlepiej sprawdza się w przypadku drewnianych kawałków). Przygotuj papkę z sody i odrobiny wody, następnie nałóż ją na miejsce, w którym utkwiła drzazga i zakryj plastrem. Opatrunek zdejmij po kilkudziesięciu minutach — po tym czasie drzazga powinna dać się złapać pęsetą.
Jak wyjąć drzazgę bez igły?
Jeśli drzazga jest widoczna i można ją uchwycić, bez problemu wyciągniesz ją za pomocą pęsety. Pomocna może okazać się też strzykawka, oczywiście bez igły. Wystarczy, że przyłożysz strzykawkę otworem do miejsca, w którym znajduje się ciało obce, a następnie dociśniesz ją i pociągniesz tłok. Dzięki temu zassana drzazga wysunie się na tyle, aby usunąć ją pęsetą.
Jak wyciągnąć drzazgę spod paznokcia?
Drzazga pod paznokciem to jedna z sytuacji, kiedy konieczna może okazać się interwencja lekarza, szczególnie jeśli wbiła się ona głęboko. W takiej sytuacji nie warto próbować wyciągać ją samodzielnie, ponieważ można podrażnić obolałe miejsce. Interwencja lekarza będzie również potrzebna, kiedy drzazga wbije się do gałki ocznej, kiedy znajdzie się tak głęboko, że konieczne będzie przecięcie skóry, a także w przypadku kilku nieudanych prób pozbycia się drzazgi, które zakończyły się stanem zapalnym i rozwojem infekcji ropnej.
Jak wyciągnąć drzazgę, której nie widać?
Musisz niestety przygotować się, że wyciągnięcie drzazgi, której nie widać, będzie bolesne. Na początek zdezynfekuj igłę oraz pesetę, którą użyjesz do wyciągnięcia drzazgi, wygotowując je bądź namaczając w spirytusie. Następnie postaraj się ostrożnie odsunąć ostrzem igły naskórek przy miejscu wbitej drzazgi, a gdy drzazga będzie już widoczna, wyciągnij ją pęsetą. Na koniec przemyj skórę wodę z mydłem. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem.