Kim jest Joanna Kołaczkowska?

Joanna Kołaczkowska, z pierwszego małżeństwa rozpoznawana również pod nazwiskiem Matysik, jest uznaną i niezwykle lubianą w Polsce aktorką kabaretową i teatralną. Jest również popularną autorką tekstów i uznaną prezenterką radiową. Jej specyficzne poczucie humoru od lat bawi widzów polskiego kabaretów i przyczynia się do ciągłego wzrostu liczby osób, które jej postać na scenie po prostu uwielbiają.

Joanna Kołaczkowska – kariera i filmografia

Kołaczkowska urodziła się w Polkowicach w 1966 i od wczesnych lat swojego dzieciństwa interesowała się tańcem ludowym oraz łyżwiarstwem. Ukończyła technikum ogrodnicze, a później studium nauczycielskie i pedagogikę kulturalno-oświatową w Zielonej Górze. To właśnie w czasie studiów zachęcono ją do wzięcia udziału w castingu, który przyniósł jej pierwszą rolę sceniczną w kabarecie „Drugi garnitur”. Od 1988 roku jest aktywna na scenach teatralnych i kabaretowych, a jej obecność w przedsięwzięciach artystycznych zawsze przyciąga dużą liczbę fanów. Aktorka nie tylko prowadzi skecze ale również sama tworzy do nich teksty, co cieszy się dużym uznaniem publiczności.

Filmografię Kołaczkowskiej można podzielić na tę, w której pojawia się jako aktorka oraz jako reżyserka filmów krótkometrażowych.

Zagrała m.in. w produkcjach: „Robin Hood – czwarta strzała”, „Dr Jekyll i Mr Hyde według wytwórni A’Yoy”, w kultowych „Spadkobiercach” w roli Dorin Owens, „Nakręconych”, „Baśni o ludziach stąd”, „Rysiu”, „Zamkniętych w celuloidzie” „ czy „Misji”.

Wyreżyserowała: „Halo halo, tu Londyn”, „Ciocię Miriam”, „Samotność w parku”, „Wstyd”, „Obrazki z miłości”, „Karolka i Bożenkę”, „Nie mód do mnie misiu”, „Niesamowitą pracę umysłu”, „Czułe słówka”, czy film „Hela ma gorzej”.

Widzowie doskonale kojarzą ją ze spektakli teatralnych:

  • „Dżdżownice wychodzą na asfalt” z 2009 roku, w reżyserii Stanisława Tyma
  • „Kobieta z widokiem na taras” z 2010 również w reżyserii S.Tyma
  • „Smuteczek, czyli ostatni naiwni” z 2011 w reżyserii Macieja Stuhra
  • Czy „Dzień świra” z 2017 w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego.

Aktorka podkładała również głos Lukrecji w filmie „Sklep dla samobójców” z 2012 roku i wystąpiła w teledysku „Ty tu, ja tam tango” Moniki Borzym. Jak sama powtarza, nie wyobraża sobie życia bez kabaretu, dlatego niezmiennie od lat gra i występuje na największych wydarzeniach kabaretowych w Polsce.

Dodatkowo prowadzi swój Fanpage oraz popularny profil na Instagramie, który zrzesza ponad 70 000 obserwujących ją fanów. Na social mediach można oglądać zdjęcia z jej pracy, ale i życia prywatnego.