Jak zmienić pokój dziecka w pokój nastolatka i nie zbankrutować

Dzieci szybko rosną. Z małych księżniczek i piratów szybko wyrastają nastolatki, których nie zadowalają zasłonki w różowe misie, lub zielone dinozaury. Niestety, remont pokoju wiąże się z kosztami, na które nie zawsze stać rodziców. Można jednak, za pomocą niedrogich tricków, dostosować pomieszczenie do potrzeb dojrzewającego, młodego człowieka.

Okno – największa zmiana

Ściany i okna to największe powierzchnie, które są widoczne w pokoju. Podczas gdy zmiana koloru ścian wymaga poważniejszego remontu, wybór nowych zasłon daje natychmiastowy, oczekiwany efekt. Ustalony z nastolatkiem kolor i długość zasłonki, a także – dopasowane do nich firanki i sposób ich powieszenia – zapewnią odświeżenie wyglądu całego pomieszczenia. W zależności, czy na oknie zostaną powieszone lekkie, jasne zasłony, czy też ciężkie kotary, pokój nabierze odpowiedniego charakteru. Idealnie z zasłonami muszą współgrać: narzuta na łóżko, poduszki dekoracyjne, ale również dodatki na ścianie, takie jak ramki na zdjęcia i obrazki lub półeczki na drobiazgi.

Jak wybrać zasłonkę do pokoju nastolatka

W zależności od tego, jaki charakter pokoju preferuje młody człowiek, zarówno materiał, z którego uszyta jest zasłonka, jak i kolor i krój powinny być dopasowane do jego charakteru. Męski charakter podkreślą proste, sztywne zasłony w kolorach ziemi, zieleni lub granatu. Dla romantyczki wskazane będą lekkie, zwiewne zasłonki w pastelach lub bieli. Buntownicy i ekstrawertycy zakochają się w wyrazistych kolorach, a osoby praktyczne obojga płci skupią się na łatwych do utrzymania w czystości, pasujących do większości wystroju szarościach, które optycznie powiększą pomieszczenie.

Przy wyborze koloru i rodzaju zasłon należy kierować się również wielkością pomieszczenia oraz jego naświetleniem. Grube, ciężkie kotary nie sprawdzą się w małych pokoikach, podobnie jak lekkie, delikatne tiule w dużych salonach.

Jak nadać pomieszczeniu indywidualnego charakteru

Wiek nastoletni to również okres buntu i chęć pokazania własnego „ja”. Zmiana wystroju pokoju to idealna okazja, by zamanifestować swoje emocje i uczucia w bezpieczny sposób. Udrapowana nad łóżkiem, przystrojona światełkami LED firana nie tylko zapewni intymny kącik, gdzie nastolatek może schronić się przed nadmiarem bodźców, ale również w okresie letnim będzie pełnić funkcję moskitiery.

Podobną rolę może odgrywać wydzielona zasłonką część pokoju z biurkiem lub łóżkiem, w której starsze dziecko może schronić się przed żywiołowym, młodszym rodzeństwem. Własnoręcznie wykonane ilustracje na ścianach lub dywan ze wzorem ulubionej gry pozwolą na wyzwolenie kreatywności, która – choć nie zawsze przypada do gustu rodzicom – rozwija własną indywidualność i wzmacnia wiarę we własne możliwości.

Posted in DomTagged