Promieniowanie UVA – jakie negatywne skutki może nieść dla skóry?

W małych ilościach promieniowanie UVA pozytywnie wpływa na kondycję skóry. Przy nadmiernej ekspozycji może jednak stać się przyczyną oparzeń słonecznych, a także niebezpiecznych nowotworów skóry. Jak chronić największy organ ciała?

Promieniowanie UV – wpływ na skórę

Dzięki dokładnym badaniom wiemy, że promieniowanie ultrafioletowe poprawia nastrój i pozwala się w pełni zrelaksować. Odgrywa też kluczową rolę w syntezie witaminy D3, niezbędnej szczególnie dzieciom i osobom starszym. Zapewnia im pełną ochronę przed krzywicą i osteoporozą.

Z drugiej strony, intensywne promieniowanie słoneczne może mieć również negatywny wpływ na naszą skórę. Skutki nadmiernej ekspozycji na słońce to nie tylko oparzenia słoneczne i nasilenie objawów trądziku różowatego. Wszystkie nowotwory skóry wiąże się z negatywnymi skutkami promieniowania UV. Do równie poważnych konsekwencji zalicza się także udar cieplny i uszkodzenia wzroku.

Jak ochronić skórę przed słońcem?

Każdy z nas wie z własnego doświadczenia, że promienie słoneczne mogą powodować poparzenia słoneczne naskórka, a nawet skóry głębokiej. Stosowanie filtrów UV i unikanie wychodzenia pomiędzy 10 a 15 latem to podstawowe środki ochrony. Warto wiedzieć, że najskuteczniej działają połączone filtry fizyczne i chemiczne. Te pierwsze, tzw. mineralne, skutecznie chronią przed promieniowaniem UVB. Filtry chemiczne blokują fale o krótszych długościach. Razem są w stanie przeciwdziałać konsekwencjom nadmiernego opalania.

Ochronne balsamy i spraye do opalania powinny posiadać odpowiednio wysokie wskaźniki ochrony przeciwsłonecznej SPF, które powinny wynosić minimum 30. Przy jasnej karnacji, potrzebne są już filtry SPF 50 lub więcej.

Mity o ochronie przeciwsłonecznej

Czas zmieść z powierzchni ziemi wszystkie mity krążące wokół ochrony przeciw promieniowaniu UV. Najpopularniejszym z nich jest ten, że krem z filtrem uniemożliwia opalanie. Jest wręcz przeciwne – stosowanie kremów nawet z filtrem SPF 50 umożliwi powolne uzyskanie opalenizny i ochroni skórę przed poparzeniem. Nie ma też czegoś takiego jak zdrowa opalenizna – każde wystawienie na słońce przyspiesza starzenie się skóry i zwiększa ryzyko jej nowotworów. Błędem jest także myślenie, że przebywanie w cieniu całkowicie ochroni przed negatywnymi skutkami promieniowania UV. Również pod parasolką lub w cieniu drzew należy stosować kremy z filtrem.

Promieniowanie UVA może nam zarówno pomóc, jak i mocno zaszkodzić. Warto zdawać sobie sprawę z możliwych konsekwencji opalania, by jak najdłużej zachować młodą i zdrową skórę.