Co wyróżnia soki wyciskane na prasie?

Jeśli zastanawiasz się nad wyciskaniem soku w domu, być może zastanawiasz się, co odróżnia soki wyciskane na prasie od innych rodzajów soków. Oto krótkie podsumowanie najważniejszych różnic:

Bardziej pożywne

Pierwsza różnica między sokami miażdżonymi a innymi polega na tym, że soki wyciskane na prasie są bardziej odżywcze niż zwykłe soki owocowe lub koktajle. Ponieważ soki wyciskane wykorzystują większą proporcję warzyw do owoców, zawierają więcej witamin, minerałów i fitochemikaliów (składników odżywczych dla roślin) w porównaniu z innymi napojami wytwarzanymi z tej samej ilości produktów.
Podczas przygotowywania soków wyciskanych otrzymujesz więcej składników odżywczych przy mniejszej ilości kalorii w porównaniu ze zwykłymi napojami owocowymi i warzywnymi.

Mniej cukru

Soki wyciskane na prasie zawierają również znacznie mniej cukru niż inne rodzaje napojów owocowych i warzywnych, ponieważ są wytwarzane z większą zawartością warzyw. Na przykład jedna 8-uncjowa szklanka soku pomidorowego lub marchwiowego zawiera około 5 gramów cukru. Jednak taka sama ilość pomidorów lub marchewki, jaka została użyta w smoothie, zawierałaby około 30-40 gramów cukru.

Bardziej strawne

Soki świeżo wyciskane są również bardziej strawne niż zwykłe napoje owocowe i warzywne, ponieważ zostały wytłoczone na zimno za pomocą prasy do wyciskania soków. Wyciskanie na zimno zachowuje wszystkie naturalne enzymy występujące w owocach i warzywach, jednocześnie eliminując niepożądane składniki, takie jak błonnik i miazga. Powoduje to znacznie łatwiejsze trawienie w porównaniu z innymi rodzajami soków i koktajli, ponieważ szybciej rozkłada się pokarm. Dzieje się tak, ponieważ blender rozbija jedzenie na mniejsze kawałki, co ułatwia trawienie przez organizm. 

Łatwiejsze do przyrządzenia

Wreszcie wyciskanie soku w domu za pomocą prasy do wyciskania soków jest znacznie łatwiejsze niż robienie domowych koktajli lub kupowanie ich w sklepie. Na przykład, jeśli szukasz zielonego napoju, który jest bogaty w składniki odżywcze, ale ma niską kaloryczność, trudno byłoby go znaleźć w lokalnym supermarkecie. Trzeba by kupić wiele owoców i warzyw i przygotować je indywidualnie – żmudny proces, który zajmuje dużo czasu. Jednak wyciskanie soku w domu jest szybkie i łatwe dzięki prasie.

Większa aromatyczność

Kolejną zaletą soków tłoczonych nad koktajlami jest to, że są bardziej aromatyczne, ponieważ nie zawierają błonnika ani miazgi. Oznacza to, że możesz przygotować swoje ulubione przepisy na soki owocowe w domu, używając prasy do wyciskania soków, zamiast kupować gotowe soki w sklepie. Ponadto soki tłoczone są również produkowane z większą zawartością warzyw, co dodaje smaku napojowi.

Wreszcie, wyciskanie soku w domu zawsze zapewni Ci więcej składników odżywczych niż zwykłe koktajle lub soki w butelkach, ponieważ są one wykonane z większej ilości owoców i warzyw. Na przykład jedna 8-uncjowa szklanka soku jabłkowego zawiera około 15% dziennej wartości witaminy C, podczas gdy ta sama ilość jabłek użyta w koktajlu zapewnia tylko 1-2% dziennej wartości. 

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://naszatlocznia.pl/k/soki-wyciskane/