Uśmiech dziąsłowy – czym jest?
Wśród różnych przypadłości związanych z zębami oraz jamą ustną znajduje się również tzw. uśmiech dziąsłowy, nazywany też gummy smile. Choć pod względem zdrowotnym nie jest niczym groźnym, to wielu osobom nie podoba się to, jak taki uśmiech wygląda. Kompleksy spowodowane przez gummy smile sprawiają, że osoby posiadające taki uśmiech starają się kontrolować swoją mimikę i często zasłaniają dłonią usta, co ogranicza ich ekspresję. Duża widoczność dziąseł podczas uśmiechania się nie jest niczym złym, choć bierze się z pewnych anomalii, do których mogą należeć m.in. za wysoka górna szczęka, zbyt silne mięśnie górnej wargi oraz różnego rodzaju wady zgryzu.
Zdarzają się przypadki, w których uśmiech dziąsłowy może powodować drobne problemy zdrowotne. W większości sytuacji jest to jednak wyłącznie kwestia estetyki, a powodu nadmiernej ekspozycji dziąseł nie są w żaden sposób niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli jednak nie czujesz się komfortowo ze swoimi uśmiechem, to dzisiejsza wiedza z zakresu medycyny estetycznej oraz stomatologii, pozwala w skuteczny sposób zmienić wygląd twojego uśmiechu.
W jaki sposób można rozwiązać problem gummy smile?
Metody są rożne, jedne mniej drugie bardziej inwazyjne. W przypadku początku rozwoju tej przypadłości, można zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego. U osób młodych, istnieje spora szansa na rozwiązanie problemu za pomocą tej metody. Osoby dorosłe oraz seniorzy, mogą zdecydować się na zabieg wydłużania koron. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to kosztowny zabieg o długim czasie rekonwalescencji. A dodatkowo nie jest on wolny od możliwych powikłań, do których należą m.in. nadwrażliwość oraz rozchwianie zębów.
Zdecydowanie bezpieczniejszą, choć wymagającą regularnego powtarzania, metodą jest wykorzystywanie toksyny botulinowej. Zabieg z użyciem botoksu pozwala na rozluźnienie mięśni odpowiadających za nadmiernie napięcie górnej wargi. Całość przeprowadzana jest ze znieczuleniem miejscowym i trwa do 30 minut. Po zabiegu od razu można wrócić do codziennych zajęć, choć przez 48 godzin od wstrzyknięcia botoksu zaleca się unikanie nadmiernej aktywności. Efekty zastosowania toksyny botulinowej utrzymują się przez okres sześciu miesięcy, choć w zależności od indywidualnego przypadku, czas ten może się nieco różnić. Warto jednak mieć na uwadze, że cena zabiegu jest przystępna, a całość nieinwazyjna (choć istnieją przeciwwskazania, takie jak m.in. ciąża, okres karmienia piersią, uczulenie na toksynę botulinową lub kurze białko), co zdecydowanie zachęca do skorzystania z tej metody.