Kawa z olejem kokosowym i masłem klarowanym – jakie właściwości posiada?

Bulletproof coffee – kawa z olejem kokosowym

Kawa z dodatkiem oleju kokosowego, czyli tzw. kuloodporna kawa to napój, który zdobył dość dużą popularność, szczególnie wśród osób będących na diecie ketogenicznej. Warto jednak wiedzieć, że znana nam obecnie kawa z olejem kokosowym to jedynie modyfikacja tybetańskiego przepisu, który w tamtejszej kulturze znany jest od stuleci. Jak przygotować bulletproof coffee? Najważniejszy jest dobrej jakości napar, najlepiej uzyskany za pomocą ekspresu ciśnieniowego. Następnie, do czarnej kawy dodaje się wspomniany już olej kokosowy oraz masło klarowane. Brzmi jak czyste szaleństwo? Być może, ale po dogłębniejszym zapoznaniu się z tematem okazuje się, że w tym szaleństwie jest metoda. 

Za ojca kuloodpornej kawy uznawany jest Dave Asprey, który był ogromnym fanem zdrowego odżywiania się i diety paleo, która zmusza nas do ograniczenia węglowodanów. Tak samo jak dieta ketogeniczna, według której większość energii powinniśmy czerpać z tłuszczów. Kawa z olejem kokosowym oraz klarowanym masłem stanowi prawdziwą bombę energetyczną. Według Aspreya, z powodzeniem jest ona w stanie zastąpić śniadanie.

Co warto wiedzieć o kuloodpornej kawie?

Kawa niejedno ma imię. Espresso, americano, latte, flat white, kawa po turecku, kawa po arabsku, kawa po wiedeńsku, czy też irlandzku. Długo można by wymieniać. Bulletproof coffee jest jednak dość oryginalną wersją tego popularnego napoju. Kuloodporna kawa polecana jest przede wszystkim osobom, które stosują dietę paleo lub dietę ketogeniczną. Asprey uważa, że kawa z dodatkiem oleju kokosowego i klarowanego masła może być doskonałym zamiennikiem śniadania, a dodatkowo wspomagać proces odchudzania się. Faktem jest, że po wypiciu takiej kawy przez długi czas nie będziemy odczuwać łaknienia i będziemy mieć dużo energii. Jednocześnie nie wolno zapominać o tym, że taki napój nie dostarczy nam wielu niezbędnych składników odżywczych, które moglibyśmy dostarczyć swojemu organizmowi za pomocą bardziej tradycyjnego śniadania.

Nie oznacza to jednak, że kuloodporna kawa nie dostarcza nam cennych substancji. Napój jest bowiem bogaty w witaminy z grupy B, witaminę C i E, kwas foliowy, cynk, wapń, fosfor, żelazo i magnez. Co ciekawe, kawa to posiada również właściwości pozwalające na eliminowanie szkodliwych drobnoustrojów, dzięki czemu może wspomagać odporność. Dzięki zawartości masła klarowanego, bulletproof coffee jest w stanie wspomagać procesy trawienia, co z kolei pozytywnie wpływa na zrzucanie niechcianych kilogramów.

Dodaj komentarz