Biedronka azjatycka a polska – różnice, ugryzienie

W Polsce żyje ok. 80 gatunków biedronek, mają one 2,5 lub 7 kropek. Kilkanaście lat temu dołączyła do nich niebezpieczna biedronka azjatycka, najczęściej żółta lub pomarańczowa w czarne kropki. Jej ugryzienie może być niebezpieczne, szczególnie dla alergików. Jakie są objawy ugryzienia przez biedronkę azjatycką? Jak ją zwalczać? Jak odróżnić biedronkę azjatycką od polskiej?

Biedronka azjatycka a polska

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis), zwana również biedronką arlekin, harlekin lub biedronką ninja, to inwazyjny gatunek chrząszcza z rodziny biedronek. Pochodzi z Dalekiego wschodu i podejrzewa się, że jest ona potomkinią biedronek używanych do walki z mszycami, które w XIX wieku sprowadzono do Ameryki Północnej i Europy, jednak wymknęły się spod kontroli.

W Polsce biedronki azjatyckie pojawiły się po raz pierwszy w 2006 roku w Poznaniu. Od tego czasu ich populacja rośnie i występuje już w całym kraju.

Azjatyckie biedronki rywalizują z polskimi i niestety zazwyczaj wygrywają, ponieważ są bardziej agresywne. Różnią się od naszych przede wszystkim wielkością (azjatyckie mają 6-8 mm, a polskie 3,5-5,5 mm długości), kolorem pokrywy oraz ilością kropek — mogą mieć ich od 0 do 23, podczas gdy polskie gatunki mają ich zwykle 7, rzadziej 2 lub 10. Ponadto są one mniej symetryczne, mają nieregularny kształt i mogą się ze sobą zlewać. Biedronki azjatyckie najczęściej są żółte lub pomarańczowe i mają charakterystyczne pomarańczowe pasy na bokach odwłoka oraz 4 brodawki grzbietowe.

Biedronka azjatycka — larwy

Larwy biedronki azjatyckiej są bardzo żarłoczne i szybko się rozmnażają. Żywią się głównie mszycami — w ciągu 10 dniu rozwoju zjadają 90-370 mszyc. Niestety, kiedy ich zabraknie, zjadają inne owady, a także jaja i larwy polskich biedronek.

Biedronka azjatycka — ugryzienie

W okresie jesienno-zimowym biedronki azjatyckie zimują np. pod ziemią, pod korą drzew w parkach i lasach, w dziuplach i skrzynkach dla ptaków, a także w domach — zagnieżdżają się zwykle w ramach okiennych w grupach od kilkudziesięciu do kilkuset. Czasem przedostają się do domu przez otwarte okna i wtedy najczęściej dochodzi do ugryzienia.

Ugryzienia biedronki azjatyckiej wywołuje zaczerwienie oraz świąd. Spowodowane jest to żółtą hemolimfą, która wyrzucana jest przez owady w stanie zagrożenia lub uszkodzenia ich ciała. To właśnie wywołuje o niektórych osób silny odczyn alergiczny, który może doprowadzić do alergicznego zapalenia spojówek, astmy, pokrzywki, obrzęku naczynioruchowego oraz nieżytu nosa. Alergia na biedronkę azjatycką sięga w określonych obszarach nawet 10%.

Biedronka azjatycka w domu — zwalczanie

W przypadku dostrzeżenie azjatyckich biedronek w domu wystarczy użyć odkurzacza i wciągnąć wszystkie owady. Worek z odkurzacz trzeba szybko wynieść z domu, ponieważ biedronki mogą z niego wyjść. Ponieważ harlekiny wabią się zapachem, nie powinny się już gromadzić w tym samym miejscu. Warto także rozważyć założenie moskitiery na okno. Framugi okien i futryny drzwi można również posmarować olejkami mentolowym i kamforowym, których zapach odstrasza biedronki.